wtorek, 26 marca 2013

Realne udostępnianie zasobów podmiotów trzecich

Art. 26 ust. 2b Pzp, regulujący udostępnianie potencjału podmiotów trzecich, należy do jednych z najbardziej kontrowersyjnych przepisów ustawy. Jedną z kontrowersji, która na szczęście powoli zyskuje spójną linię orzeczniczą, jest kwestia realnego udostępnienia potenjału na rzecz wykonawcy.


Dzisiaj nie ma większych wątpliwości co do faktu, iż wykonawca musi udowodnić zamawiającemu realne posiadania potencjału podmiotu trzeciego. Jednym z ostatnich orzeczeń Krajowej Izby Odwoławczej w tym temacie jest wyrok z dnia 26 lutego 2013r. (KIO 297/13 KIO 300/13), o którym pisze Urząd Zamówień Publicznych w ostatnim Informatorze UZP.
 
W tym wyroku powołano się na ciekawe orzecznictwo ETS na temat udostępniania potencjału - "Wymowa tych orzeczeń (orzeczenie ETS z dnia 14 kwietnia 1994 roku w spr. C-176/98, orzeczenie ETS z dnia 18 listopada 2004 r. w spr. C-126/03 przypis red.)  jest jednoznaczna: posłużenie się zdolnościami innych podmiotów jest dopuszczalne, pod warunkiem jednak że ma ono charakter realnego – że udostępnione zasoby pozostają w dyspozycji wykonawcy w celu realizacji zamówienia". 
 
Dalej w wyroku czytamy, iż "Warunki udziału w postępowaniu są stawiane przez zamawiającego i wykazywane przez wykonawcę nie w celu dopełnienia sfery formalnej, bez związku z danym postępowaniem, ale w celu zapewnienia, że wykonawca posiada pewne niezbędne, reprezentatywne dla wykonania zamówienia walory, które uprawdopodabniają poprawną i niezakłóconą realizację zamówienia".

1 komentarz:

  1. a ja mam pytanie, czy wykonawca startujący w przetargu może udostępnić np. wiedzę i doświadczenie innemu wykonawcy składającemu inną ofertę?

    OdpowiedzUsuń