piątek, 15 listopada 2013

Oferta wykonawcy, który zawiesił działalność gospodarczą


I oto doczekaliśmy się oferty wykonawcy w stanie zawieszenia działalności gospodarczej.

Przypominam, że zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorca niezatrudniający pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy.

Co tu robić ?


Niektórzy uważają, że fakt ten nie ma znaczenia na gruncie PZP i należy rozpatrzyć tę ofertę, co najwyżej traktując taką osobę jako nie-przedsiębiorcę. Wszak osoba niebędąca przedsiębiorcą, może ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego złożyć.
Nic bardziej mylnego, zawieszający działalność nie przestają być przedsiębiorcami – poucza o tym nawet  sama CEiDG na swoich stronach.

Warto sprawdzić, od kiedy stan zawieszenia trwa, jeżeli po złożeniu oferty, co raczej jest niemożliwe, gdyż składając odpis a raczej wydruk z CEiDG (jeżeli zamawiający go żąda), stanu tego (jeszcze) nie widać, a jeżeli nie żądał, to pozostaje weryfikacja samodzielna zamawiającego, przez niektórych uważana za niedopuszczalną. Nie mniej, jeżeli nawet to się zdarzy, to wszystko jest O.K., bo przedsiębiorca może chronić źródła przychodów i zobowiązania powstałe przed zawieszeniem działalności.

A jeżeli stan zawieszenia trwał w dacie złożenia oferty przez wykonawcę?
To moim zdaniem, ofertę takiego wykonawcy należy odrzucić.

* * *
Autor: Robert Jaroszewski, artykuł pierwotnie opublikowany na stronie autora.


Wyszukiwarka przetargów publicznych biznes-polska.pl

4 komentarze:

 1. czy mogę prosić o podstawę prawną odrzucenia takiej oferty? Lub może raczej podstawę wykluczenia Wykonawcy. Bo wydaje mi się, że pierwszym krokiem będzie wykluczenie, a później oczywiście odrzucenie oferty Wykonawcy, który został wykluczony.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czyli co do zasady wykonawców którzy zawiesili działalność (przed złożeniem oferty) wykluczamy (nie rozumiem tylko dlaczego) a oferty osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej "przyjmujemy"?

  OdpowiedzUsuń
 3. podstawy wykluczenia wykonawcy z postępowania określa art. 24 Pzp, a zawieszenie działalności gospodarczej nie spełnia żadnej z wymienionych tam przesłanek!

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem zdziwiony tokiem rozumowania przedstawionym w tym artykule. Osoba mająca zawieszoną działalność nie może złożyć oferty ale człowiek który nie prowadzi żadnej działalności teoretycznie już tak?

  OdpowiedzUsuń