piątek, 14 lutego 2014

Oświadczenie ZUS w sprawie doniesień Faktów TVN

W "Faktach TVN" 13 lutego 2014 roku ukazał się materiał sugerujący, że  dwoje pracowników Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych tj.  Pani Dorota Mielnik oraz Pan Kamil Wąsowicz, którzy w 2013 roku brali udział w pracach dwudziestoosobowej komisji przetargowej prowadzącej postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego na utrzymanie  Kompleksowego Systemu Informatycznego (KSI) ZUS - pozostawało z wykonawcą (Asseco) w takim stosunku prawnym lub faktycznym, że może to budzić uzasadnione wątpliwości co do bezstronności tych osób.

W ww. materiale podano nieprawdziwe wiadomości, że "po jednej i drugiej stronie (przyp autora: wykonawcy Asseco i Zamawiającego ZUS)  zasiadały osoby zasiadające również w radzie nadzorczej jednej fundacji (przyp autora: Fundacji Fundowiczów)" .

W rzeczywistości   pracownicy ZUS tj. Pani Dorota Mielnik oraz Pan Kamil Wąsowicz złożyli w formie pisemnej rezygnacje z zasiadania w Radzie Nadzorczej Fundacji Fundowiczów w dniu 20 września 2010 roku. W dniu  21 września 2010 roku - tj. na prawie trzy lata przed rozpisaniem przez ZUS przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego - oświadczenia o rezygnacji zostały przyjęte przez przedstawiciela Zarządu Fundacji. 

Tym samym  z dniem 21 września 2010 Pani Dorota Mielnik oraz Pan Kamil Wąsowicz przestali zasiadać w Radzie Fundacji Fundowiczów. Do redakcji  "Faktów TVN" w dniu 13 lutego 2014 r. przesłane zostały skany podpisanych przez Panią Dorotę Mielnik oraz Pana Kamila Wąsowicz rezygnacji, z potwierdzeniem przyjęcia przez uprawnionego przedstawiciela Fundacji.


Pani Dorota Mielnik oraz Pan Kamil Wąsowicz nie ponoszą odpowiedzialności za niedopatrzenie organów uprawnionych do reprezentacji  Fundacji Fundowiczów, jakim jest niezłożenie wniosku o wykreślenie ich nazwisk z Krajowego Rejestru Sądowego nie później niż w terminie 7 dni od dnia zdarzenia uzasadniającego dokonanie wpisu. 

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystosował do redakcji "Faktów TVN" żądanie sprostowania nieprawdziwych informacji.

Jednocześnie podkreślamy, że procedury związane z przetargiem na utrzymanie największego w Polsce systemu informatycznego KSI ZUS, obsługującego ponad 2 miliony firm, 20 milionów ubezpieczonych oraz wiele milionów świadczeniobiorców, wymagały określenia wysokich wymagań wobec podmiotów uczestniczących w przetargu. Przetarg był całkowicie jawny i otwarty, a materiały na temat jego przebiegu były przekazywane organom kontrolującym ZUS.

Warto dodać, że w następstwie rozstrzygnięcia przetargu na utrzymanie Kompleksowego Systemu Informatycznego ZUS podpisana została umowa gwarantująca pełną obsługę systemu emerytalnego oraz wprowadzanie niezbędnych modyfikacji związanych ze zmianami w prawie. Jednocześnie zapisane w umowie ceny usług pozwoliły na zaoszczędzenie kilkudziesięciu milionów złotych publicznych środków.


Pełna i jawna dokumentacja z postępowania przetargowego została w dniu 13 lutego przekazana do redakcji TVN. Materiał w "Faktach TVN" zawierał także nieprawdziwą informację o tym, że prezes ZUS odmówił komentarza do sprawy. W rzeczywistości stanowisko prezesa Zbigniewa Derdziuka przedstawił przed kamerą TVN rzecznik prasowy ZUS. Wypowiedź rzecznika prasowego została pominięta.

źródło: ZUS

Wyszukiwarka przetargów publicznych biznes-polska.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz