Kilka dni temu trafił mi się ciekawy przypadek.
Klient od dłuższego czasu konsekwentnie utajnia część swoich dokumentów przedmiotowych, korzystając oczywiście z dobrodziejstwa art 8.3 PZP. Zamawiający zwykle nie mają z tym problemów – chodzi o pewne dane techniczne oferowanych urządzeń.
Tym razem problem się pojawił.
Zamawiający wystąpił o uzupełnienie raportu potwierdzającego zgodność wyroku z normą EN-PN. Wykonawca żądanie spełnił, przy czym niektóre dokumenty (w odrębnej ofercie) opatrzył klauzulą „tajemnica przedsiębiorstwa„.
Na te dokumenty miała chrapkę konkurencja, która zwróciła zamawiającemu uwagę na treść art 8. 3 PZP.
Istotnie, wynika z niego, że zastrzeżenie tajemnicy przedsiębiorstwa musi nastąpić „nie później niż w terminie składania ofert lub wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu„.
W naszym przypadku zastrzeżenie nastąpiło wraz z uzupełnieniem utajnionych dokumentów, a zatem po terminie składania ofert.
Biedny zamawiający znalazł się między młotem a kowadłem. Albo uszanuje tajemnicę narażając się na szykany ze strony konkurenta (który groził donosami), albo odtajni i narazi się na odpowiedzialność odszkodowawczą wobec mojego Klienta.
Nie znam wyroku KIO odnoszącego się do tej kwestii (choć wyroków dot. tajemnicy przedsiębiorstwa nie brakuje). W sukurs idzie orzecznictwo Zespołów Arbitrów. A konkretnie jedno orzeczenie – UZP/ZO/0-1625/06. Wprawdzie dotyczy ono art 96 ust 4, ale ten przepis został przeniesiony do dzisiejszego art 8 ust 3.
Zespół oparł się na zasadzie racjonalnego prawodawcy i stwierdził, iż nie byłoby racjonalne wymagać od wykonawcy, by ten przewidział, że w przyszłości będzie musiał uzupełnić dokument stanowiący tajemnicę przedsiębiorstwa.
Wyrok może i stary (2006), ale jak najbardziej jary. A najważniejsze, że przekonał zamawiającego 

Wyszukiwarka przetargów publicznych biznes-polska.pl
Tej kwestii dotyczyły wyroki KIO z dnia 17 października 2008 r., sygn. akt. KIO/UZP 1068/08 oraz z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt: KIO 1377/11.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam,
Marek Sterniczuk
Wyroków KIO Ci u nas dostatek.
OdpowiedzUsuń