W trakcie trwania umowy jej wartość może wzrosnąć. W związku z faktem, iż zabezpieczenie należytego jej wykonania jest ustalane jako procent wartości umowy, powstaje pytanie czy nie należy go w takim wypadku podwyższyć lub obniżyć?
Zgodnie z treścią art. 147 ust. 1 u.p.z.p. zamawiający może żądać od wykonawcy zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Takie zabezpieczenie służy pokryciu roszczeń z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy i musi być wniesione najpóźniej w dniu zawarcia umowy o udzielenie zamówienia publicznego (istnieje również możliwość zaliczenia kwoty wadium na rzecz zabezpieczenia).
To od wyboru wykonawcy zależy w jakiej formie chce wnieść zabezpieczenie. Ma tutaj do wyboru m.in. zabezpieczenie w:
- pieniądzu,
- poręczeniach bankowych (lub od SKOK),
- gwarancjach bankowych,
- gwarancjach ubezpieczeniowych.
Ponadto, za zgodą zamawiającego zabezpieczenie może być wnoszone również:
- w wekslach z poręczeniem wekslowym banku (lub SKOK),
- przez ustanowienie zastawu na papierach wartościowych,
- przez ustanowienie zastawu rejestrowego.
Zgodnie z treścią art. 150 u.p.z.p. wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie (2-10%). Powstaje jednak pytanie, co należy zrobić z zabezpieczeniem, kiedy wartość umowy wzrasta?
W opinii Urzędu Zamówień Publicznych brak jest podstaw prawnych w u.p.z.p. do wysunięcia przez zamawiającego żądania uzupełnienia wysokości zabezpieczenia należytego wykonania umowy o kwotę wynikającą ze zmiany wysokości wynagrodzenia wykonawcy. Tak więc zamawiający nie może żądać podwyższenia zabezpieczenia.
Na marginesie należy jednak dodać, iż zmianie może jednak ulec forma zabezpieczania (np. z gwarancji bankowej na zabezpieczenie w pieniądzu). Zawsze jednak zabezpieczenie będzie opiewać na tą sama kwotę.
Na marginesie należy jednak dodać, iż zmianie może jednak ulec forma zabezpieczania (np. z gwarancji bankowej na zabezpieczenie w pieniądzu). Zawsze jednak zabezpieczenie będzie opiewać na tą sama kwotę.
Autor: Witold Jarzyński
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz