piątek, 25 stycznia 2013

Wykładnia prawa. Zasady, reguły, wskazówki – recenzja


Praktyczne stosowanie przepisów prawa zamówień publicznych nie jest rzeczą łatwą. Częste zmiany prawa i niejednolite orzecznictwo Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) nie ułatwiają interpretacji przepisów. Co gorsza jednak, ilość przeprowadzanych w Polsce przetargów sprawia, iż bardzo często spotykamy się z nowymi problemami. Wtedy jesteśmy zdani tylko na siebie i swoje umiejętności interpretacyjne.

O tym, iż jest to ważna kwestia może świadczyć fakt, iż w wielu wyrokach Krajowej Izby Odwoławczej dokonywana jest wykładania przepisów PZP. Przykładów nie trzeba daleko szukać. W wyroku z dnia 12 listopada 2012 r. (KIO 2357/2012, KIO 2369/2012), Izba stwierdziła, że „W celu dokonania (…) zabiegu interpretacyjnego należy odwołać się do pierwszorzędnej metody wykładni gramatycznej, która może zostać pominięta jedynie, jeżeli wnioski z niej płynące są absurdalne z punktu widzenia porządku społecznego czy zasad logiki, a następstwem jej zastosowania byłoby naruszenie innej normy prawnej i zasady sprawiedliwości społecznej”.

W interpretacji przepisów PZP pomocne są w pierwszym rzędzie komentarze do ustawy, których na rynku jest kilka. Konieczne jest również dokonanie analizy bogatego orzecznictwa KIO i sądów okręgowych. Są sytuacje jednak, w których to nie wystarcza. Wtedy trzeba samodzielnie dokonać wykładni (interpretacji) przepisów. Jak to zrobić? Jeżeli ktoś jest prawnikiem to posiada pewne (niestety niewielkie) umiejętności w tym zakresie z czasów studiów prawa. Gorzej mają osoby bez formalnego wykształcenia prawniczego. Dla nich pomocne może okazać się wsparcie fachową literaturą na temat wykładni prawa.

Publikacji na ten temat znajdziemy bardzo wiele. Jedną z nich jest książka „Wykładnia prawa. Zasady, reguły, wskazówki”. Autorem tej książki jest prof. dr hab. Maciej Zieliński, prof. zw. Uniwersytetu Szczecińskiego (kierownik Katedry Tworzenia i Wykładni Prawa, doktor honoris causa Uniwersytetu Łódzkiego), który zajmuje się zagadnieniami teorii prawa, metodologii prawa i prawoznawstwa, a przede wszystkim problematyką interpretacji (wykładni) prawa i redagowania tekstów prawnych.

Publikacja ta, tak jak każda książka o tematyce prawnej, ma swoje wady i zalety. Jeżeli chodzi o zalety, to z pewnością jest nią kompleksowość potraktowania tematu. Znajdziemy w niej omówienie podstawowych pojęć w dziedzinie wykładni, omówienie historycznych koncepcji interpretacyjnych, a także – w mojej ocenie najważniejsze - omówienie zasad dokonywania poprawnej wykładni tekstów prawnych. Jest to szczególnie pomocne przy pisaniu odwołań lub opinii z zakresu zamówień publicznych.

Kompleksowy charakter tej publikacji może być – przynajmniej przy pierwszym kontakcie – także wadą tej publikacji. Natłok informacji może prowadzić do dezorientacji czytelnika (szczególnie tego nieposiadającego wykształcenia prawniczego). Niemniej jednak z czasem książka ta staje się bardziej zrozumiała i z pewnością ułatwia pracę nad teksami prawnymi.

Jak informuje wydawnictwo opracowanie to skierowane jest zarówno do tych czytelników, których interesuje warstwa teoretyczna zagadnienia, jak i do tych, którzy szukają w wykładni prawa warstwy praktycznej, a zatem do: studentów, aplikantów i prawoznawców (zwłaszcza przedstawicieli dyscyplin szczegółowych), legislatorów, sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, notariuszy; również do nieprawników (w tym także urzędników), którym znacznie przybliża złożoną istotę wykładni prawa i wspomaga sam proces rozumienia tekstów prawnych.  
 
O książce:

Maciej Zieliński, Wykładnia prawa. Zasady, reguły,wskazówki, Wydawnictwo LexisNexis, wydanie 6.

Autor recenzji: Witold Jarzyński

* * *

 
 
Ten blog bierze udział w konkursie na BLOG ROKU 2012.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć Blog Prawa Zamówień Publicznych w tym konkursie mogą wysłać sms o treści B00231 na numer 7122.
Koszt SMS to jedynie 1,23 zł.

4 komentarze:

 1. oj przydaje się w praktyce i to bardzo - ostatnio np. korzystałem próbując rozgryźć zamysły prawodawcy związane z przetargami na odbiór odpadów w sektorach wg nowej (totalnie źle napisanej) ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach:)

  polecam do tego jeszcze logikę praktyczną Ziembińskiego:D  OdpowiedzUsuń
 2. MŚ zrobiło stronę www, która ma pomagać w organizacji tych przetargów:

  http://www.mos.gov.pl/kategoria/4573_co_nowego_na_stronie/

  spodziewałem się trochę więcej, ale kilka cennych informacji można tam znaleźć.

  pozdr
  Witold Jarzyński

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziękuję, znałem te pytania i odpowiedzi ekspertów - konkluzja dot. interesującego mnie zagadnienia jednego przetargu dla kilku sektorów jest moim zdaniem trafna, choć samo jej uzasadnienie niestety strasznie mętne;)

  prawdopodobnie tę ustawę pisał ktoś, kto chyba nigdy na oczy nie widział Pzp (kolega zajmujący się prawem ochrony środowiska mówi, że prawdopodobnie nie widział również ustawy o odpadach:D)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nic dziwnego, że w efekcie wyszła ustawa, której nikt nie chciałby widzieć :)

  OdpowiedzUsuń