wtorek, 17 grudnia 2013

Bazgroł na ofercie

Bardzo często przychodzi rozstrzygać o konsekwencjach bazgroła na dokumencie.
 
Wszystko przez brak przepisu na definicję podpisu.
 
Czym on bowiem jest ten podpis?

 
Otóż w skrócie: mamy podpis czytelny, podpis nieczytelny i parafę (choć są jeszcze skróty podpisu i inicjały). Parafa od podpisu nieczytelnego bywa dla nieskładającego nie do odróżnienia. A to dlatego, że parafa jest składana nie w celu zaciągania zobowiązań, jest stwierdzeniem czegoś, przygotowuje dokument do podpisu. Podpis natomiast, zamieszczamy w celu wywołania określonych skutków prawnych.
 
Dla utrudnienia można też dodać, że podpis nieczytelny powinien być złożony w formie zwykle używanej przez podpisującego (ale jak to ma zamawiający ustalić? – pytaniem do wykonawcy, czy do kontrahentów wykonawcy).
 
Jakie ma to znaczenie na gruncie PZP?
 
Przede wszystkim nie wiadomo, czy oferta z dokumentami opatrzonymi bazgrołem jest ważna, czy zgodna z SIWZ.
 
Większość zamawiających bezrefleksyjnie wpisuje do SIWZ wymogi co do podpisu, że to np. ma być podpis nieczytelny, ale tylko z pieczątką.
 
A co w przypadku gdy pieczątki zabrakło (Pani przygotowująca ofertę zapomniała przybić – bardzo częsty przypadek).
 
Ja proponuję nie wpisywać do SIWZ klauzul o postaci podpisu, obowiązków parafowania, przybijania pieczątek etc.
 
Co nam to da?
 
Unikniemy na dzień dobry niezgodności dokumentów z SIWZ (choć z orzecznictwa wynika, że to uchybienia w zakresie formy, nieskutkujące odrzuceniem oferty) a w przypadkach szczególnie wątpliwych i tak pozostaną nam wyjaśnienia i możliwość uzupełnienia dokumentu. A co do problemu bazgroła, to wykonawca nam odpowie, że to podpis nieczytelny, którego zwyczajowo używa…
 
* * *
Autor: Robert Jaroszewski, tekst pierwotnie opublikowany na stronie autora.
 
 
 
 
Wyszukiwarka przetargów publicznych biznes-polska.pl

2 komentarze:

  1. nie jestem przekonana, czy można uzupełnić druk oferty można uzupełnić?? Może wyjaśnienia były ok, Wykonawca, ba nam wyjaśnił, czyj jest podpis na formularzu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Właściwie racja. Należałoby zrezygnować w siwz z regulowania "podpisu". Oferta ma być w formie pisemnej i tyle. W zasadzie ilości podpisów w ofercie jest mnoga. Zawsze można porównać je ze sobą. Czy podpis będzie w formie nawet parafy to forma pisemna jest zachowana. Bo co to jest parafa a co jest podpisem i czym one się różnią ? :)

    OdpowiedzUsuń