czwartek, 17 listopada 2011

Czemu służy polisa OC w postępowaniu przetargowym?

Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzyła sprawę (KIO 1582/11), w której odwołujące się konsorcjum zarzuciło zamawiającemu, że wybrał wykonawcę, który nie spełniał wymagania posiadania polisy na kwotę 1 mln zł.


Zdaniem Odwołującego Konsorcjum nie spełniło warunku udziału w postępowaniu dotyczącego sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia. Zamawiający wymagał, aby na potwierdzenie spełniania powyższego warunku wykonawcy załączyli do oferty opłaconą polisę, a w przypadku jej braku inny dokument potwierdzający, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia na sumę gwarancyjną min. 1 000 000 złotych. Wykonawca Konsorcjum załączył do swej oferty polisę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jednakże suma gwarancyjna w wysokości jednego miliona złotych, spośród klauzul związanych z przedmiotem zamówienia, dotyczy tylko klauzuli 5 i 8. Natomiast klauzula nr 16 „szkody spowodowane przeniesieniem chorób zakaźnych i zakażeń, która jest związana z przedmiotem zamówienia, posiada górny limit sumy ubezpieczenia wynoszący zaledwie 500 000 złotych. Z uwagi na powyższe, zdaniem Odwołującego ubezpieczenie przedstawione przez Konsorcjum jest niepełne.

KIO uznała te zarzuty za bezzasadne.

W wyroku KIO czytamy, iż - twierdzenia Odwołującego odnoszące się do klauzuli Nr 16 wskazujące na brak ubezpieczenia przedmiotu zamówienia na wymaganą kwotę są niezasadne o tyle, że celem składanego dokumentu jest potwierdzenie spełniania warunku w zakresie sytuacji ekonomicznej i finansowej, a nie przyszłe zabezpieczenie Zamawiającego w zakresie ewentualnego postępowania odszkodowawczego.

W szczególności Izba zwróciła uwagę, że ratio legis wprowadzenia, jako dokumentu potwierdzającego spełnianie warunku ekonomicznego polisy ubezpieczenia OC w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej polega na tym, że potwierdza ona wiarygodność ekonomiczną wykonawcy, który ubezpieczając swoją działalność z jednej strony wykazuje się odpowiedzialnością profesjonalisty dbającego o bezpieczeństwo własne i swoich kontrahentów, a z drugiej wykazuje, iż znajduje się w sytuacji finansowej i ekonomicznej pozwalającej mu na poniesienie kosztów ubezpieczenia.  KIO stwierdziła, iż polisa OC, którą składają wykonawcy w ramach wykazania spełniania warunku udziału w postępowaniu nie służy do zabezpieczenia realizacji zamówienia, w przedmiocie którego prowadzone jest postępowanie. Tak więc, zdaniem KIO nie jest to ubezpieczenie danej inwestycji czy przedsięwzięcia gospodarczego, które jest przedmiotem zamówienia, bowiem takie ubezpieczenie może być żądane przy zawarciu umowy, jako dodatkowy sposób zabezpieczenia realizacji zamówienia poza ustawowo przewidzianym zabezpieczeniem wykonania umowy.

Autor: Witold Jarzyński

10 komentarzy:

 1. Interesujący blog i wiele cennych informacji dotyczących ubezpieczeń. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy artykuł, świetnie to wszystko opisaliście !

  OdpowiedzUsuń
 3. Super opisane czemu mogą służyć polisy :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super sprawa, świetnie napisane do czego służy polisa w życiu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Super opcja z ta polisą ! :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 7. Takie polisy praktycznie nie różnią się niczym od tych co mają posiadacze samochodów. Ja praktycznie za każdym razem wybieram sobie przez kalkulator OC i AC https://kioskpolis.pl/kalkulator-oc-ac/ najlepszą dla mnie ofertę oraz polisę. W takim przypadku mam pewność, że nie będę przepłacać.

  OdpowiedzUsuń
 8. Akurat o tym nigdy nie wiedziałem i jest to dla mnie swego rodzaju nowość. Jeśli chodzi natomiast o polisy OC na pojazd to ja co roku za pomocą kalkulatora https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac jestem w stanie uzyskać bardzo dobre oferty na mój pojazd.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgadzam się, dobór odpowiedniego OC to wcale nie taka łatwa sprawa, jakby mogło się wydawać. Ze swojej strony mogę jednak polecić artykuł https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/ Można dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy, w tym zakresie.

  OdpowiedzUsuń