Trybunał Konstytucyjny uznał, że wysokość opłaty sądowej od skargi na orzeczenie Krajowej Izby Odwoławczej, nie stanowi naruszenia konstytucyjnego prawa do sądu. Przepis określający wysokość opłaty stosunkowej od skargi pozostaje w mocy.
Wyszukiwarka przetargów publicznych biznes-polska.pl
Zgodnie z art. 34 ustawy kosztach sądowych w sprawach cywilnych od skargi na orzeczenie KIO pobiera się opłatę stałą w wysokości pięciokrotności wpisu wniesionego od odwołania w sprawie, której dotyczy skarga, a jeżeli skarga, o której mowa w ust. 1, dotyczy czynności w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego podjętych po otwarciu ofert, pobiera się opłatę stosunkową w wysokości 5 % wartości przedmiotu zamówienia w postępowaniu, którego skarga dotyczy, jednak nie więcej niż 5 000 000 złotych.
OdpowiedzUsuńCałkowicie należy się zgodzić z votum separatum od wyroku które zgłosili sędziowie: Leon Kieres i Andrzej Wróbel. Obaj byli zdania, że przepis dotyczący wysokości opłaty od skargi na orzeczenie KIO jest przepisem nadmiernie fiskalnym i narusza w sposób istotny konstytucję.
Wg mnie prawa do sądu nie narusza, ale skutecznie zniechęca potencjalnych wykonawców. Ale każdy kij ma dwa końce. Swoją drogą takie wpisy też przyczyniają się do podratowania budżetu.
OdpowiedzUsuń