piątek, 6 lutego 2015

Umowa zawarta na dłużej niż 12 miesięcy – obostrzenia

Umowę w sprawie zamówienia publicznego zawiera się na czas oznaczony. Przepis art. 142 ust. 1 ustawy Pzp obligatoryjnie zakazuje zawierania umów na czas nieoznaczony. Wyjątek od tej zasady widnieje w art. 143 ustawy Pzp. Dowolność w czasie  przy zawieraniu umowy jest obostrzona górną granicą. Bowiem czas trwania umowy nie może przekraczać 4 lat.


Ustawodawca postanowił dodać w art. 142 ustawy Prawo zamówień publicznych obostrzenia co do zawierania umów na okres dłuższy niż 12 miesięcy. Zmiany te zostały ujęte w Dzienniku Ustaw z dnia 18 września 2014r., poz. 1232.

Art. 142 ust. 5 ustawy Pzp brzmi: „Umowa zawarta na okres dłuższy niż 12 miesięcy zawiera postanowienia o zasadach wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany:
1) stawki podatku od towarów i usług,
2) wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie art. 2 negocjacje Trójstronnej Komisji w sprawie minimalnego wynagrodzenia ust. 3–5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
3) zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne
        jeżeli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.”
Istotne jest to, aby nie zapomnieć o takim zapisie w Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia jak i umowie. Ustawodawca chciał w ten sposób zabezpieczyć wykonawców, że w przypadku zmiany którejś z powyższych ustaw kwoty ulegną zmianie już z mocy samego prawa.

Ponadto ustawodawca nie zapomniał o wykonawcach, którzy podpisali umowy dotychczas na okres dłuższy niż 12 miesięcy, bowiem w przypadku zmian, którejkolwiek z powyższych ustaw będą mieli możliwość – o ile ich to dotyczy -  zwrócenia się do drugiej strony o przeprowadzenie negocjacji w sprawie odpowiedniej zmiany wynagrodzenia. Ważne jest to, by te negocjacje zgłosić zamawiającemu w terminie 30 dni od dnia wejścia danej ustawy w życie dokonującej tych zmian. Dotyczy to zmian trzech ustaw:
1.      stawki podatku od towarów i usług,
2.      wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę ustalonego na podstawie art. 2 negocjacje Trójstronnej Komisji w sprawie minimalnego wynagrodzenia ust. 3–5 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę,
3.      zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub ubezpieczeniu zdrowotnemu lub wysokości stawki składki na ubezpieczenia społeczne lub zdrowotne.

Należy zaznaczyć, że dla niektórych dostaw czy usług zawarcie tzw. umów długoterminowych, a więc takich, które są  zawierane na okres dłuższy niż 12 miesięcy.  Nie budzi wątpliwości, że ustawodawca dopuszcza umowy długoterminowe, ale je ogranicza.
Artykuł powyższy stanowi, że w umowie muszą być zawarte postanowienia określające zasady wprowadzania zmian w zakresie wynagrodzenia wykonawcy. Te obligatoryjne warunki odnoszą się do sytuacji, gdy mamy zmianę podatku VAT, wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz zasad podlegania ubezpieczeniom społecznym lub zdrowotnym wraz z wysokością stawki danego ubezpieczenia.  Istotne jest to, że zmiana wynagrodzenia następuje tylko wtedy i tylko wtedy, gdy powyższe zmiany maja wpływ na koszty wykonania zamówienia.

Nasuwają się wątpliwości, co w sytuacji, gdy umowy zostały zawarte przed dniem w życie ustawy. Tym razem ustawodawca przewidział taką sytuację. Bowiem, jeśli zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy (umowy zawarte na okres dłuższy niż 12 miesięcy), to każda ze stron może zwrócić się do drugiej w sprawie przeprowadzenia negocjacji dotyczącej zmiany wynagrodzenia. Zaznaczyć należy, że mają na to czas w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów dokonujących tych zmian.

Ostatnio w mojej jednostce, w której występuję jako zamawiający spotkałam się z sytuacją, gdzie wykonawca, z którym mamy zawartą umowę na okres 24 miesięcy zaraz po wejściu ustawy o zmianie ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. Poz. 1232 z dnia 18 września 2014r.) zwrócił się do nas z prośbą o negocjacje w sprawie zmiany wynagrodzenia. Niestety nie udało się mu to, gdyż działał bezpodstawnie. Nie dość , że w umowie nic się nie zmieniło, to jeszcze na dodatek żadna ustawa z wyżej wymienionych się nie zmieniła.. Niestety tak bywa, że nie doczytawszy ustawy do końca podejmuje się pochopne kroki.  Po żmudnym wytłumaczeniu, że nie ma do tych negocjacji podstaw usłyszeliśmy, aby zrobić to na zapas. Niestety tak się nie da.

***

Autor: Justyna Starek

1 komentarz:

  1. Witam,
    Mam kilka pytań o umowy:
    Budżetówka, PN poniżej kwot
    1. Czy każda cześć może mieć inny czas trwania umowy?
    2. Czy po zakończeniu umowy (po 6 miesiącach) można ogłosić zamowienie z wolnej ręki, gmina dorzuciła kasę a kwota poniżej 30tys euro?

    OdpowiedzUsuń