piątek, 12 czerwca 2015

Sąd Najwyższy stanie przed sądem? CBA bada przetarg na stronę internetową

Prezes Urzędu Zamówień Publicznych skierował do okręgowego sądu w Warszawie sprawę przeciwko Sądowi Najwyższemu o unieważnienie zamówienia na budowę strony internetowej.


Historia wydania 544 tys. zł na stronę i system intranetowy przez Sąd Najwyższy ciągnie się od czterech lat. Jak dowiedział się DGP, tuż przed ostatecznym terminem prezes Urzędu Zamówień Publicznych zdecydował się na nadzwyczajny krok i złożył pozew o unieważnienie zamówienia, argumentując to poważnym naruszeniem ustawy o zamówieniach publicznych. To, że taka decyzja zapadła 15 maja, potwierdziła nam rzeczniczka UZP Anna Łagocka. Czeka nas więc bezprecedensowa sprawa, gdy Sąd Najwyższy będzie odpowiadał przed sądem za złamanie prawa.

Po naszym tekście kontrolę wszczął Urząd Zamówień Publicznych i stwierdził poważne naruszenie prawa. Krajowa Izba Odwoławcza, do której odwołał się SN w swoim orzeczeniu w czerwcu 2013 r., potwierdziła zarzuty UZP: złamane zostały art. 70, art. 10 ust. 1 i art. 7 ustawy – Prawo zamówień publicznych. Czyli pomimo obowiązku organizowania przetargu dla zamówień o wartości większej niż 14 tys. euro (później tzw. próg bagatelności podniesiono do 30 tys. euro, ale to i tak o wiele mniej niż 544 tys. zł). Sąd Najwyższy zastosował tylko wąski i skierowany do konkretnych firm tryb zapytania o cenę.
– Przy takim przekroczeniu prawa prezes UZP może podjąć kroki cywilne, czyli skierować wniosek do sądu o unieważnienie umowy czy do rzecznika dyscypliny finansów publicznych o ukaranie urzędników winnych zaniedbania, ale też złożyć wniosek do prokuratury w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa – oceniał wtedy dr Włodzimierz Dzierżanowski, prezes Grupy Doradczej Sienna, były wiceprezes Urzędu Zamówień Publicznych. Czytaj więcej: http://forsal.pl/

Na stronie internetowej Grupa Biznes Polska w treści wyniku przetargu (nr w bazie:  5574067) czytamy,  że  udzielenie zamówienia w trybie zapytanie o cenę według Sądu Najwyższego spowodowane było powszechnie dostępną usługą, oferowaną przez wiele działających na rynku firm komputerowych. Szacunkowa wartość zamówienia (bez VAT) wynosiła  471544,72 PLN.  EC2 sp. z o.o., ul. Wielicka 42c/56, 02-665 Warszawa wygrała przetarg oferując dokładnie  544730,00 PLN brutto. Czytaj więcej: https://www.biznes-polska.pl/wyniki-przetargow/

2 komentarze:

  1. Sąd Najwyższy jest od sprawowania nadzoru nad przepisami prawa, ich wyjaśnianie. Nigdzie nie jest wskazane, że ma ich przestrzegać.

    OdpowiedzUsuń
  2. No jednak prawo powinno w równym stopniu dotyczyć każdego. Także tu się nie zgadzam.

    OdpowiedzUsuń