czwartek, 29 października 2015

Uproszczenie procedur w zamówieniach publicznych i lepszy dostęp do rynku koncesji – korzystne przepisy dla małych i średnich firm

Uproszczenie procedur udzielania zamówień publicznych i ich uelastycznienie, w tym m.in. wprowadzenie negocjacji jako sposobu doprecyzowania warunków umów z wykonawcami na usługę, która najlepiej odpowiada potrzebom zamawiającego, skrócenie minimalnych terminów przy udzielaniu zamówień oraz zmniejszenie obowiązków formalnych na etapie ubiegania się o udzielenie zamówienia - to tylko niektóre z ważnych rozwiązań, które przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowego Prawa zamówień publicznych. 

Wprowadzona zostanie elektronizacja zamówień publicznych, co oznacza, że elektroniczna forma komunikacji między zamawiającym a wykonawcą będzie obowiązkowa. Powstanie elektroniczna platforma zamówień publicznych e-Zamówienia, na której będzie znajdował się Biuletyn Zamówień, profil nabywcy i aukcje elektroniczne. Zwiększy to dostępność oraz przejrzystość realizowanych procesów, a jednocześnie zapewnieni bezpieczeństwo danych.

Promowane będą i realnie wykorzystywane pozaekonomiczne cele, takie jak: ochrona środowiska, integracja społeczna, wspieranie innowacyjności, użycie przyjaznych dla środowiska sposobów produkcji, itp. Przewidziano wprowadzenie nowej procedury – partnerstwa innowacyjnego - dotyczącej nabywania produktów i usług, które nie są jeszcze dostępne na rynku.

Przepisy drugiego projektu ustawy o umowach koncesji na roboty budowlane lub usługi przewidują również uproszczenie postępowania o zawarcie umowy koncesji, w tym m.in. zmniejszenie obowiązków formalnych wykonawców na etapie postępowania oraz możliwość swobodnego określenia procedury prowadzącej do wyboru koncesjonariusza.
Zwiększy się przejrzystość i uczciwość w postępowaniach o udzielenie koncesji, szczególnie dotyczy to ograniczenia arbitralności działań zamawiających. Do nowej ustawy wprowadzono gwarancje dotyczące m.in. konieczności publikacji ogłoszeń, eliminowania konfliktów interesów, opisu przedmiotu zamówienia nie godzącego w uczciwą konkurencję, opisania procedury udzielania koncesji, kwalifikacji podmiotowej do udziału w postępowaniu, oraz dostępu do środków odwoławczych.

Istotnym elementem zawieranych umów koncesji na roboty budowlane lub usługi będzie promowanie i realne wykorzystywanie celów pozaekonomicznych, takich jak: ochrona środowiska, integracja społeczna, itp. Preferencje otrzymają również kryteria dotyczące zatrudnienia osób niepełnosprawnych oraz defaworyzowanych.

3 komentarze:

  1. Wreszcie jakieś pozytywne wiadomości dla właścicieli małych i średnich firm.

    OdpowiedzUsuń
  2. Liczę na to, że nowe prawo zamówień publicznych faktycznie pozwoli zaoszczędzić przedsiębiorcom czas i pieniądze.

    OdpowiedzUsuń
  3. ciekawy blog;
    polecam,
    zapraszam też na stronę PZP Przetargi

    OdpowiedzUsuń