wtorek, 8 marca 2016

Zmiany w przetargach publicznych. Gowin zdradza szczegóły

Projekt nowelizacji ustawy o zamówieniach publicznych przygotowywany przez Ministerstwo Rozwoju trafi w najbliższych dniach do konsultacji międzyresortowych i społecznych - poinformował w poniedziałek wicepremier Jarosław Gowin.
 
Gowin, który uczestniczył w spotkaniu z przedsiębiorcami w Krajowej Izbie Gospodarczej, podkreślił, że projekt ten będzie "wstępem do całkiem nowej ustawy o zamówieniach publicznych". - Ta nowa ustawa pojawi się w przyszłym roku, a już teraz chcielibyśmy pewne rzeczy zmienić - przede wszystkim odejście od kryterium najniższej ceny - tłumaczył Gowin.
Zapowiedział, że zgodnie z projektem, który ma trafić do konsultacji, cena nie będzie mogła stanowić więcej niż 40 proc. kryteriów oceny zamówienia. Dodał, że projekt przewiduje ułatwienia dla małych i średnich firm oraz punkty za innowacyjność.
- Nie możemy na gruncie prawa unijnego stwarzać formalnych przywilejów dla polskich firm, ale możemy na gruncie prawa unijnego stwarzać przywileje dla firm małych i średnich przy zamówieniach publicznych - podkreślił.
- Przy zamówieniach anonsowanych do małych i średnich firm, polscy przedsiębiorcy mogą mieć zdecydowanie większe szanse niż inwestorzy zagraniczni, bo im się po prostu nie będzie opłacało stawać do takich przetargów - zaznaczył wicepremier.
Gowin podczas spotkania z przedsiębiorcami przedstawił założenia "Planu na rzecz odpowiedzialnego Rozwoju" przygotowanego pod kierunkiem wicepremiera Morawieckiego. - Oczekujemy od nowych zarządców spółek Skarbu Państwa, że zainwestują w możliwie krótkim czasie do 1 proc. swoich przychodów w dziedzinie badań i rozwoju. Do tej pory tylko KGHM inwestowało znaczące kwoty - zapowiedział Gowin.

Czytaj więcej: http://www.money.pl/

1 komentarz: