czwartek, 4 sierpnia 2016

Nowe przepisy o zamówieniach publicznych wymuszają zatrudnianie na etatach

Umowy o pracę dostaną budowlańcy i ochroniarze. Prawnicy spierają się o sprzątaczki, a studenci już wymuszają etaty dla nich na uczelniach. 
 
Od czwartku 28 lipca 2016 r., czyli od wejścia w życie ustawy z 22 czerwca 2016 r. zmieniającej prawo zamówień publicznych, startujący w przetargach muszą zatrudniać na podstawie kodeksu pracy.
 
 Kto jest pracownikiem 

– Zgodnie z nowym prawem zamawiający ma obowiązek zawrzeć w opisie przedmiotu zamówienia na usługi lub roboty budowlane wymóg zatrudnienia na etacie przez wykonawcę lub podwykonawcę. Dotyczy to wszystkich przetargów ogłoszonych po wejściu w życie nowelizacji prawa zamówień publicznych – mówi Tomasz Czajkowski, były prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Obowiązek wynikający wprost z art. 29 ust. 3a nowego prawa zamówień publicznych już budzi wątpliwości prawników. Etat mają mieć zagwarantowany ci, którzy wykonują czynności w sposób określony w art. 22 § 1 kodeksu pracy, czyli w miejscu, czasie określonym przez wykonawcę oraz pod jego kierownictwem. Tymczasem już teraz sądy pracy mają problem w rozstrzyganiu, komu należy się etat, a komu nie.

czytaj więcej : http://www.rp.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz