Czy plany postępowań o udzielenie zamówienia publicznego dotyczą zamówień o wartości poniżej 30 tys. euro?
Zamawiający nie później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego przez uprawniony organ sporządzają plany postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym oraz zamieszczają je na stronie internetowej - Art. 13a ustawy Pzp.
Publikacja wskazanych planów dotyczy
wyłącznie tych zamówień publicznych, do których zamawiający mają
obowiązek stosować przepisy ustawy Pzp. Ustawy nie stosuje się do zamówień i
konkursów, których wartość nie przekracza wyrażonej w złotych
równowartości kwoty 30 000 euro - art. 4 pkt 8 ustawy Pzp. Do tego rodzaju zamówień nie
mają zastosowania przepisy ustawy prawo zamówień publicznych dotyczące prowadzenia
postępowań o udzielenie zamówienia publicznego.
Z powyższego wynika , że zamawiający, o których mowa w art. 13a ust. 1 ustawy
Pzp, nie są zobowiązani do wykazywania w planach postępowań o
udzielenie zamówienia publicznego zamówień poniżej progu
bagatelności, jak również zamówień, które są wyłączone z
obowiązku stosowania przepisów ustawy Pzp.
Dodatkowo
przypomnijmy, że obowiązek
zamieszczania planów postępowań o udzielenie zamówień
publicznych na stronie internetowej ma zastosowanie po raz pierwszy
do planów sporządzanych na 2017 r.
Izabela Domitrz
Grupa Biznes Polska
Na powyższe wskazuje również treść art. 13 a ustawy Prawo zamówień publicznych operując pojęciem "postępowań o udzielenie zamówień", które jest właściwe dla postępowań prowadzonych w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych. Ponadto również treść ust. 2 art. 13 a wskazuje, że w treści planu należy zawrzeć informacje dotyczące przewidywanego trybu lub innej procedury udzielenia zamówienia oraz informacje dotyczące rodzaju zamówienia wg podziału wskazanego w ustawie Prawo zamówień publicznych. Powyższe zatem potwierdza prawidłowość stanowiska wyrażonego w komentowanym artykule.
OdpowiedzUsuńCzy zamawiający ma obowiązek publikacji planów zamówień na rok (powyżej 30 000 euro)? Bo ja nie widziałam, żeby ktoś publikował takie plany.
OdpowiedzUsuńPrzed wejściem w życie nowelizacji ustawy zamawiający nie mieli obowiązku publikacji na swojej stronie internetowej planów postępowań. Znowelizowana ustawa wprowadza nowy art. 13a, zgodnie z którym zamawiający, o których mowa w art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy PZP oraz ich związki będą zobowiązani nie później niż 30 dni od dnia przyjęcia budżetu lub planu finansowego do sporządzenia planów postępowań o udzielenie zamówień, jakie przewidują przeprowadzić w danym roku finansowym oraz zamieszczenia ich na stronie internetowej.
UsuńPlan postępowań będzie musiał zawierać informacje dotyczące min.: przedmiotu zamówienia, podział na zamówienia (roboty budowlane, dostawy lub usługi), przewidywany tryb udzielenia zamówienia, orientacyjną wartość szacunkową oraz przewidywany termin wszczęcia postępowania. Tak jak w powższym poście plany postępowań zamawiający będą mieli obowiązek publikować od 2017 r.
art. 13 a mówi co prawda o"postępowaniach o udzielenie zamówień publicznych " ale dalej mówi że powinien on zawierać wskazanie trybu lub innej procedury udzielania zamówienia. Skoro w ustawie mamy tryby to inna procedura do czego się może odnosić?
OdpowiedzUsuńMyślę że ustawodawca mógł mieć na myśli koncesje na roboty budowlane i usługi
OdpowiedzUsuń