poniedziałek, 27 lutego 2012

Kilka powodów kurczenia się rynku zamówień publicznych

Wartość zamówień publicznych organizowanych przez jednostki samorządowe maleje od kilku lat - czytamy w Rzeczpospolitej.

Przyczyną - jak podaje Edward Trojanowski, sekretarz generalny Związku Gmin Wiejskich RP – jest spadając liczba środków unijnych. Ostrzejsza jest też reguła wydatkowa umożliwiająca inwestowanie w gminach. Dodatkowym problemem są coraz to nowsze obowiązki nakładane na gminy. Edward Trojanowski zwraca także uwagę na problemy wynikające z nowych przepisów o żłobkach i przedszkolach. Na ich realizację potrzebne są pieniądze, które gminy w zasadzie muszą wygospodarować z własnych środków - czytamy w Rzeczpospolitej. Z kolei Andrzej Porawski, dyrektor Biura Związku Miast Polskich, zwraca uwagę, iż obecnie jest trudniej o kredyt na finansowanie zadań uzupełniających, np. dojazdów do dróg budowanych. Spadają też dochody własne gmin z PIT i CIT.

Kiedy można liczyć na ponowny wzrost przetargów? Zarówno małe, jak i duże samorządy są zdania, że jeśli chodzi o postępowania związane z inwestycjami, będzie to dopiero w latach 2015 – 2016, kiedy ruszą nowe unijne programy.

Źródło: Rzeczpospolita, Zofia Jóźwiak, Przetargów więcej, gdy są fundusze.

1 komentarz:

  1. Często przyczyną są też kredyty. Warto zadbać o to, aby dało się wypowiedzieć umowę kredytu czy mieć obronę jeśli jesteśmy słabszym przedsiębiorcą.

    OdpowiedzUsuń