poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Kiedy polisa OC jest opłacona?

Zgodnie z rozporządzeniem z dnia 30 grudnia 2009 r. w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy, oraz form, w jakich te dokumenty mogą być składane, w celu wykazania spełniania przez wykonawcę warunków, o których mowa w art. 22 ust. 1 PZP zamawiający może żądać od wykonawcy m.in. opłaconej polisy, a w przypadku jej braku innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej w zakresie prowadzonej działalności związanej z przedmiotem zamówienia.

Z powyższego zapisu rozporządzenia wynika, iż:
 • Wymóg opłacenia polisy musi być spełniony na dzień upływu terminu składania ofert (wniosków),
 • nie będzie uznana za opłaconą polisa, której termin płatności jest odroczony i upływa po terminie otwarcia ofert,
 • jeżeli fakt opłacenia nie wynika z treści polisy należy dołączyć inny dokument (np. wyciąg z banku),
 • gdy z polisy nie wynika fakt opłacenia to obowiązkiem zamawiającego jest wezwanie wykonawcy do uzupełnienia tego braku,
 • zamawiający może jednak żądać opłacenia tylko tych składek, które stały się wymagalne do dnia upływu terminiu składania oferty (wniosków), gdyż zgodnie z art. 814 KC odpowiedzialność ubezpieczyciela rozpoczyna się co do zasady z dniem opłacenia raty składki,
 • określenie "opłacona" odnosi się zarówno do polisy jak i do "innego dokumentu potwierdzającego, że wykonawca jest ubezpieczony",
 • nieopłacona polisa nie może być zakwalifikowana do kategorii "innych dokumentów" (takie stanowisko, błędne zdaniem UZP, znalazło się np. w uchwale KIO - KIO/KU 108/10).

źródło: Informator UZP 4/2012
Autor: Witold Jarzyński

5 komentarzy:

 1. Z tego co ja się orientuję to wtedy dy dokonamy płatności i te pieniądze będą zaksięgowane na koncie ubezpieczyciela. Zresztą ja bez najmniejszego problemu znajduje najtańsze OC dzięki https://kioskpolis.pl/jak-znalezc-najtansze-ubezpieczenie-oc/ więc same składki nie są takie duże.

  OdpowiedzUsuń
 2. W przypadku polic oc warto sprawdzić ten ranking ubezpieczeń samochodowych https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-komunikacyjne/0.html bo zawiera on ciekawe oferty firm ubezpieczeniowych. Przy zakupie polisy OC warto wziąć również dodatki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polisa OC jest opłacona kiedy tak naprawdę zostanie zaksięgowana odpowiednia kwota. Zresztą jeśli poczytamy o polisach ubezpieczeniowych na http://kompleksowaochrona.pl/ to można bardzo dużo ciekawych informacji się o nich dowiedzieć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja od kiedy pamiętam korzystałam zawsze z kalkulatora OC i AC https://cuk.pl/samochod/kalkulator_oc_i_ac i nigdy nie miałam wątpliwości co do zasad jego działania. Moim zdaniem bardzo fajnie sprawdza się ta możliwość wybrania sobie z kilku dostępnych ofert ubezpieczeń.

  OdpowiedzUsuń