środa, 6 czerwca 2012

Raport PARP: Lęk przed kontrolą blokuje rozwój PPP

Zachęcamy do lektury opublikowanych wczoraj przez PARP raportów dotyczących diagnozy rynku PPP w Polsce. 5 czerwca Agencja zaprezentowała trzy raporty: pierwszy z nich dotyczy diagnozy aktualnej sytuacji partnerstwa w kraju, zaś drugi i trzeci stosunku przedsiębiorców i podmiotów publicznych do tej instytucji, a także doświadczeń związanych z realizacją przedsięwzięć w PPP.

Publikacje zawierają znaczną ilość starannie opracowanych danych statystycznych i wypowiedzi przedstawicieli sektora publicznego i prywatnego na temat inwestycji realizowanych w formie partnerstwa, które mogą okazać się bardzo pomocne przy ewentualnych pracach przy nowelizacji. Wiele opublikowanych w raporcie uwag ujawnia niedoskonałości polskich regulacji dotyczących PPP, ale także naświetla trudne do uchwycenia z punktu widzenia ustawodawcy praktyczne mankamenty polskiego partnerstwa.

Szczególnie niepokojące są relacje przedstawicieli sektora publicznego dotyczące praktyki organów kontrolnych. W badaniach licznie wyrażali oni opinię, że instytucje sprawdzające działalność podmiotów publicznych często zadają pytania o to, czy kontrolowana jednostka prowadzi jakiekolwiek postępowania w formule PPP, sugerując, że gdyby tak było, to dokumentacja postępowania byłaby poddana szczególnie precyzyjnej analizie. Świadczy to o tym, że kontrolerzy (w badaniu wymieniono RIO, NIK, UZP, ABW, CBA, CBŚ) nie mają zaufania do partnerstwa i szukają w nim potencjalnego zagrożenia. Należy także podkreślić, że skromne doświadczenie w realizacji tych skomplikowanych inwestycji i brak ustalonej praktyki w stosowaniu ustawy koncesyjnej i ustawy o PPP może zwiększać ryzyko popełnienia błędu.

Zjawisko to z pewnością ma negatywny wpływ na upowszechnienie PPP. Aż 70% badanych podmiotów, które rozważały przeprowadzenie inwestycji w PPP wskazało ryzyko szczegółowej kontroli jako czynnik, który zniechęca do prowadzenia inwestycji w tej formie. Dobrym sygnałem jest jednak fakt, że wśród jednostek, które podjęły już przygotowania do przeprowadzenia przedsięwzięcia w formule partnerstwa, odsetek ten spada do 58%.

Raport wskazuje możliwe sposoby zlikwidowania tego nieporządanego zjawiska. Najbardziej rozsądnym wydaje się postulat przygotowania przez instytucje kontrolne procedur i instrukcji dotyczących PPP, które pozwolą podmiotom publicznym na sporządzenie dokumentacji odpowiadającej wymogom. Aktualnie bowiem trudno ocenić partnerom, jakie będą oczekiwania organów w stosunku do postępowań w trybie partnerstwa.


Autor: Jan Jarosławski

1 komentarz:

  1. Niestety, wciąż mnóstwo barier na rynku prywatno publicznych partnerstw, a jest to temat, któremu z punktu widzenia gospodarczego kraju trzeba bardzo mocno pomagac

    OdpowiedzUsuń