czwartek, 3 stycznia 2013

Nowa linia orzecznicza dot. punktowania potencjału osób trzecich

W dniu 13 września 2012 roku, Sąd Okręgowy w Katowicach uwzględnił wniesioną przez kancelarię JARA & PARTNERS skargę od wyroku KIO z 22 czerwca 2012 r. (sygn. akt: KIO/UZP 1201/12) i zanegował prezentowaną przez KIO wykładnię ograniczającą prawo wykonawców do uzyskiwania punktów (w ramach oceny ich ofert i wniosków w przetargach dwustopniowych) za udostępnione im referencje i potencjał osób trzecich (sygn. akt XIX Ga 461/12). Rozstrzygnięcie Sądu Okręgowego ma przełomowe znaczenie dla firm, które ubiegają się o udzielenie zamówień publicznych powołując się na udostępnioną im wiedzę techniczną, potencjał i doświadczenie podmiotów trzecich (art. 26 ust. 2 b Pzp).


Sąd Okręgowy w ustnym uzasadnieniu podzielił w pełni argumentację kancelarii, że art. 26 ust. 2b Pzp nie wprowadza ograniczeń w zakresie dopuszczalności udowadniania spełniania warunków udziału w postępowaniu przy pomocy wiedzy i potencjału podmiotów trzecich, a tym bardziej zakazu posłużenia się tymi dowodami w celu uzyskania przez wykonawcę większej liczby punktów na tzw. liście rankingowej. Wyrok ten neguje kontynuowaną od 2010 r. linię orzecznictwa KIO, zgodnie z którą wykonawcy mogą powoływać się na wiedzę i potencjał osób trzecich tylko w celu wykazania minimalnych warunków udziału w postępowaniu. Ta interpretacja w praktyce pozbawiała takich wykonawców realnych szans na uzyskanie zamówień. Wydany wyrok stanowi pierwsze (prawomocne) rozstrzygnięcie sądu powszechnego umożliwiające wykonawcom posługiwanie się potencjałem podmiotów trzecich dla uzyskania lepszej pozycji punktowej.

Powyższa argumentacja została uwzględniona również w kolejnym wyroku. W dniu 6 grudnia 2012 roku sąd okręgowy uwzględnił wniesioną przez kancelarię skargę od wyroku KIO z 7 sierpnia 2012 r. (sygn. akt: KIO/UZP 1563/12), umacniając dotychczasową interpretację sądów powszechnych (odmienną od przyjmowanej przez KIO) umożliwiającą wykonawcom uzyskiwanie dodatkowych punktów w ramach oceny ich ofert i wniosków w przetargach dwustopniowych za udostępnione im referencje i potencjał osób trzecich. 

źródło: www.jara-law.pl 
 
 
Ten blog bierze udział w konkursie na BLOG ROKU 2012.
Wszyscy, którzy chcieliby wesprzeć Blog Prawa Zamówień Publicznych w tym konkursie mogą wysłać sms o treści B00231 na numer 7122.
Koszt SMS to jedynie 1,23 zł.

5 komentarzy:

 1. Noto dopiero teraz zakwitnie nam rynek chandlu referencjami i potebcjałem.

  OdpowiedzUsuń
 2. To zależy, czy KIO zmieni swoje orzecznictwo. Niemniej jednak faktycznie potenciał podmiotu trzeciego - przy takiej linii orzeczniczej - jest cenniejszy.

  OdpowiedzUsuń
 3. czy może ktos podac sygnaturę wyroku SO z 13.09.12? z gory dzieki

  OdpowiedzUsuń
 4. ok, juz znalezlem- XIX Ga 461/12. Przy okazji polecam pierwsza pierwszą jaskółkę pozwalającą wierzyć, ze cos jednak sie zmieni- KIO 2357/2012, KIO 2369/12 (w treści kilka innych sygnatur w tym temacie)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. dziękuję, zaraz uzupełnim artykuł o sygnaturę.

   Usuń