wtorek, 7 maja 2013

Projekt nowelizacj Pzp w zakresie kryterium ceny

Jednym z wielu skierowanych do sejmu projektów zmiany przepisów Pzp jest Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo zamówień publicznych (druk 1226). Projekt jest bardzo krótki, zawiera 3 artykuły, ale dotyczy bardzo ważnej kwestii a mianowicie stosowania kryterium ceny w przetargach publicznych.


Zgodnie z projektem:

w art. 91 po ust. 2 dodaje się art. 2a:


„2a. Jeżeli postępowanie prowadzone jest w trybie przetargu nieograniczonego lub w trybie przetargu ograniczonego, cena może stanowić jedyne kryterium oceny oferty, wyłącznie wtedy, gdy pozostałe kryteria wskazane w ust. 2 zostały już wcześniej określone w opisie przedmiotu zamówienia, o którym mowa w art. 29 – 31 ustawy w taki sposób, że spełnienie kryteriów określonych w opisie przedmiotu zamówienia zapewnia, że wykonawcy zamówienia będą wykonywać dostawy lub świadczyć usługi w najwyższym możliwym standardzie.”


Jestem bardzo ciekawy waszych komentarzy. Osobiście uważam, że narzucanie zamawiającym sztywnych kryteriów oceny ofert jest z góry skazanę na niepowodzenie. Ten projekt ma jednak kilka wadliwych zapisów, takich jak np. odwołanie do otwartego katalogu kryteriów w art. 91 po ust. 2 Pzp, czy dość niejasne ograniczenie zastosowania przepisu do usług i dostaw.
 
* * *
Autor: Witold Jarzyński_________________________________________ ________
Darmowa wyszukiwarka przetargów publicznych informa24.pl

6 komentarzy:

 1. Chore... I jeszcze ten "najwyższy możliwy standard"...

  OdpowiedzUsuń
 2. 2b:" ... przez najwyższy możliwy standard rozumie się....... "
  Zmiany do ustawy powinny być wymyślane, przez tych którzy ją stosują w praktyce i konsultowane z Wykonawcami, ale nie tylko z branży budowlanej.

  Zresztą w teraz też w opisie przedmiotu zamówienia podaje się wszelkie warunki konieczne do prawidłowego wykonania zamówienia w najwyższym możliwym standardzie uznanym przez Zamawiającego, dlatego jedynym kryterium jest cena- inne są wtedy już niepotrzebne - w klasycznych zamówieniach. Co innego roboty budowlane - tu powinna powstać osobna, nowa ustawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Który z zamawiających chce kupić coś czego nie wykorzysta? Sporządza się taki OPZ w którym zawiera się interesujące nas parametry PZ (oczywiście zachowując uczciwą konkurencję). Jak czytam najwyższy możliwy standard to myślę ograniczania konkurencji...
  Jak dla mnie to przepis w takiej postaci byłby martwy.

  OdpowiedzUsuń
 4. No i o to chodzi. Ktoś jest zadowolony że coś zrobił (posłowie), inni ze będzie więcej haczyków (kontrole, prawnicy i KIO) a my zamawiacze z tego że bedziemy mieli wiecej siwych włosów.

  OdpowiedzUsuń
 5. ja nie wiem kto coś takiego wymyśla... i czy to jest skutek bezsennych nocy, czy problemów z trawieniem...

  ach, i a pro po - najwyższy możliwy standard i zamiast po prostu papieru toaletowego o przyzwoitej jakości kupuję papier biały, chlorowany, 4 warstwowy, pachnący i... 4 razy droższy od tego przyzwoitego :)
  faktycznie - najniższa cena nie będzie już kryterium ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pewnie, będziemy wybierać droższe oferty a zamówienie i tak będą realizować wykonawcy z najniższa ceną w charakterze podwykonawcy. No cóż ale kto bogatemu zabroni płacić drożnej.

  OdpowiedzUsuń