piątek, 7 czerwca 2013

Nieprawidłowa kwalifikacja prawna czynności zamawiającego a wpływ na wynik postępowania


Korzystanie ze środków ochrony prawnej w zamówieniach publicznych obarczone jest wieloma ograniczeniami. Jedno z nich zawarte jest w przepisie art. 192 ust. 2 Pzp, który stanowi, iż KIO uwzględnia odwołanie, jeżeli stwierdzi naruszenie przepisów ustawy, które miało wpływ lub może mieć istotny wpływ na wynik postępowania o udzielenie zamówienia.



Przepis ten sprawia, iż nie każde naruszenie przepisów ustawy Pzp prowadzi do uwzględnienia odwołania. Musi być to bowiem naruszenie kwalifikowane, skutkujące zmianą lub możliwością zmiany wyniku postępowania.
 
Jak wynika z wyroku Krajowej Izby Odwoławczej z dnia 14 marca 2013 r. (KIO 467/13) "za wynik postępowania należy uznać jego rezultat (tj. wybór danej oferty jako najkorzystniejszej, bądź unieważnienie postępowania)".
 
Tym samym, jak czytamy w wyroku "nieprawidłowa kwalifikacja prawna dokonanej przez zamawiającego czynności przy właściwych faktycznych podstawach jej dokonania nie może skutkować uwzględnieniem odwołania. Co najwyżej nieścisłość formalna w tym zakresie może skutkować uznaniem przez Izbę, że to formalne naruszenie przepisów ustawy Pzp pozostaje bez wpływu na wynik postępowania o udzielenie zamówienia publicznego  – stosownie do art. 192 ust. 2 ustawy Pzp (por. wyrok Izby z 11 czerwca 2012 r., sygn. akt KIO 1085/12).”

źródło: Informator UZP nr 5/2013.

_________________________________________
Darmowa wyszukiwarka przetargów publicznych informa24.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz