piątek, 31 października 2014

Czarna lista nierzetelnych wykonawców zniknęła, roszczenia pozostały

Po sześciu latach funkcjonowania ze strony internetowej Urzędu Zamówień Publicznych zniknęła czarna lista wykonawców, którzy wyrządzili szkodę i powinni być wykluczeni z przetargu. Sprawiła to obowiązująca od 19 października nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 907 ze zm.; dalej: p.z.p.). Uchyliła ona art. 154 pkt 5a, który nakazywał publikację takiej listy.


Wykaz miał chronić przed nierzetelnymi przedsiębiorcami. Z perspektywy czasu widać jednak, że nie spełnił swego zadania. W szczytowym okresie widniało na liście zaledwie kilkunastu wykonawców, z czego kilku – jak już dzisiaj wiadomo – nie powinno na nią nigdy trafić.


Należy do nich legnicka firma ochroniarska YAX-WLEKLIK. Właśnie otrzymała odpis wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie (sygn. akt XXIV C 1298/12), który nakazuje prezesowi UZP opublikowanie na swojej stronie przeprosin. „Prezes UZP oświadcza, że dokonał wpisu do wykazu z naruszeniem ustawy p.z.p., czym naruszył dobre imię pana Jana Piotra Wleklika” – to ich fragment.

Całość artykułu pod tym linkiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz