W treści art. 5a
ust. 1 ustawy Pzp wprowadzono nowy "tryb" udzielania zamówień
publicznych na usługi niepriorytetowe. Jeżeli wartość takiego
zamówienia jest mniejsza niż kwoty określone w przepisach wydanych
na podstawie art. 11 ust. 8 ustawy Pzp,
zamawiający może udzielić zamówienia po przeprowadzeniu
postępowania określonego w art. 5a ust. 2-4 ustawy Pzp.
To postępowanie, chociaż jest uregulowane w ustawie Pzp, nie jednak jednym z trybów udzielania zamówień publicznych. Na czynności zamawiającego w tej procedurze nie służą więc środki ochrony prawnej.
Potwierdza to doktryna - "Brak obowiązku stosowania ustawy Pzp do czynności
wskazanych w art. 180 ust. 2 ustawy Pzp powoduje brak możliwości
naruszenia przepisów tejże ustawy" (Ewa
Sikorska, Maciej Sikorski, Środki ochrony prawnej w zamówieniach
publicznych. Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej i skarga do
sądu powszechnego, Must Read Media 2014).
Ale liberalizacja przepisów. Teraz dopiero będą wydawane środki publiczne (w tym EU) bez żadnego rygoru...Wg mnie to nie dobrze.
OdpowiedzUsuńProblematyczne zwłaszcza w wypadku, gdy na danym rynku funkcjonuje ograniczona liczba podmiotów, a jeden z nich ma prawnie uprzywilejowaną pozycję (patrz: operator wyznaczony w przypadku świadczenia usług pocztowych). Taki podmiot, m.in. przez błędne skonstruowanie SIWZ, teraz zgarnie sporą część rynku.
OdpowiedzUsuńA UZP na to: "(...)Środki odwoławcze w postępowaniach prowadzonych na podstawie art. 5a ust. 2 – 4 ustawy Pzp będą wnoszone przez wykonawców na zasadach ogólnych. Mając na uwadze treść art. 180 ust. 2 ustawy Pzp, w postępowaniach tych odwołanie będzie przysługiwało jedynie od czynności: opisu sposobu dokonywania oceny spełniania warunków udziału w postępowaniu, wykluczenia odwołującego z postępowania oraz odrzucenia oferty odwołującego, co nie stoi na przeszkodzie, aby zamawiający dla czynności nie podlegających rozpatrzeniu w trybie odwołań wnoszonych na podstawie ustawy, przewidział własne zasady wnoszenia środków odwoławczych. Przepis art. 180 ust. 2 pkt 1 ustawy Pzp w przypadku tych postępowań nie znajdzie zastosowania.(...)"
OdpowiedzUsuń