poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Wadium dotyczy nie tylko lidera

Gwarancja ubezpieczeniowa lub bankowa musi być wystawiona na wszystkich członków konsorcjum – wynika z linii orzeczniczej, która zaczęła się kształtować w Krajowej Izbie Odwoławczej.

W przetargach, zwłaszcza dotyczących największych zamówień, firmy często nie składają samodzielnych ofert, tylko tworzą konsorcja z partnerami. Przepisy regulujące zasady wspólnego ubiegania się o zamówienie są jednak lakoniczne i ograniczają się do nakazu ustanowienia pełnomocnika. Artykuł 23 ust. 3 ustawy – Prawo zamówień publicznych (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.) wprowadza zaś ogólną regułę, zgodnie z którą przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do konsorcjum.

czytaj więcej w Gazecie Prawnej, Sławomir Wikariak

2 komentarze:

 1. A to ciekawe:
  „tym samym należy uznać, że nie istnieją przeszkody we wniesieniu wadium w postaci gwarancji ubezpieczeniowej, w której to treści gwarancji ujęty został jeden z podmiotów wspólnie ubiegających się o udzielnie zamówienia a i w takim przypadku Zamawiający uzyskuje ochronę swoich interesów. Należy bowiem pamiętać, że zgodnie z treścią art. 23 ust. 3 ustawy - przepisy dotyczące wykonawcy stosuje się odpowiednio do wykonawców, o których mowa w ust. 1 - przepisy ustawy dotyczące wykonawcy (jednego) stosuje się odpowiednio do wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie. Dlatego też obowiązki, jakie ustawa kształtuje w stosunku do wykonawcy w przypadku wykonawców wspólnie ubiegających się o zamówienie będą dotyczyły wszystkich wykonawców, którzy wspólnie biorą udział w postępowaniu”
  Wyrok KIO z dnia 27 sierpnia 2014 r., sygn. akt KIO 1633/14, www.uzp.gov.pl

  Pozdrawiam,
  Mateusz

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie takiej informacji szukałem, dzięki za link!

  OdpowiedzUsuń