środa, 30 listopada 2011

25% kosztów autostrady A2 poszło na ekologię

źródło: Głos Wielkopolski
Niedawno pisaliśmy o tym, iż niektóre projekty infrastrukturalne są droższe nawet o 35 proc. ze względu na wymagania związane z ochroną środowiska. Podobnie jest w przypadku nowej autostrady A2, której ponad 100 kilometrowy odcinek kosztował 5,8 mld zł a 25 proc. tej kwoty pochłonęła ekologia. Autostrada do granicy z Niemcami, w 85 procentach przebiega przez tereny leśne, w tym obszary chronione programem Natura 2000. Konieczne było więc wybudowanie blisko 200 przejść i przepustów dla zwierząt. 

Co ciekawe, tania nie była również sama impreza "przecięcia wstęgi". Jak podaje portal Moto.pl koszt uroczystości przecięcia wstęgi - na której pojawili się Prezydent RP Bronisław Komorowski, Premier Brandenburgii Matthias Platzeck, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marszałek Województwa Lubuskiego, Wojewoda Wielkopolski i Wojewoda Lubuski a gościem specjalnym był kompozytor, laureat Oscara Jan A. P. Kaczmarek - w tym przypadku mógł sięgnąć nawet kilkuset tys. zł.

***
W wywiadzie dla Dziennik Gazety Prawnej Andrzej Patalas prezes Autostrady Wielkopolskiej SA wyjaśnia z czego wynikały wysokie koszty środowiskowe całego projektu. Patalas mówi, iż "Udział Europejskiego Banku Inwestycyjnego w finansowaniu inwestycji nakładał na nas obowiązki, których nie wymaga jeszcze polskie prawo. EBI zaangażowało się w nasz projekt na niespotykanym dotąd poziomie ponad 60 proc., udzielając kredytu na budowę autostrady do Świecka w wysokości 1 mld euro i w związku z tym postawiło swoje warunki, które obejmowały już wszystkie dyrektywy środowiskowe obowiązujące w Unii Europejskiej. W efekcie zderzyliśmy się z wymogami, które były po raz pierwszy postawione naszej spółce. I to nie tylko w kwestiach ochrony środowiska, ale i bezpieczeństwa ruchu drogowego".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz