poniedziałek, 28 listopada 2011

Wartość kredytów a zasady organizacji przetargów

Gmina zamierza przeprowadzić postępowanie przetargowe na udzielenie dwóch kredytów. Jednego na wyprzedzające finansowanie działań finansowych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej, a drugiego na pokrycie własnych należności. Szacunkowa wartość obydwu kredytów łącznie jest powyżej progu unijnego. Czy przeprowadzenie dwóch postępowań na każdy z kredytów oddzielnie w trybie procedury krajowej nie będzie stanowiło podziału zamówienia w celu pominięcia tzw. procedury europejskiej? - czytamy na portalu samorzad.infor.pl.

Zgodnie z art. 32 ust. 2 ustawy Prawo zamówień publicznych, zamawiający nie może w celu uniknięcia stosowania przepisów ustawy dzielić zamówienia na części lub zaniżać jego wartości. W odniesieniu do opisanych w pytaniu zamówień, dopuszczalne byłoby przyjęcie, że nie ma się do czynienia z jednym zamówieniem w rozumieniu ustawy., gdyż przeznaczenie (cel) jednego kredytu jest inne niż drugiego kredytu. To oznacza, że wartość każdego kredytu można oszacować oddzielnie.

1 komentarz:

  1. Ja osobiście nie brałem nigdy kredytów, gdyż dopiero buduję swoją zdolność kolejnymi krokami. Mam natomiast doświadczenie z pożyczkami pozabankowymi i początkującym, jeżeli miałbym coś doradzić, to skorzystanie z dobrej porównywarki. Ja osobiście korzystam z credy24. Dzięki temu wybierzecie zawsze jedną z najlepszych opcji dostępnych na rynku.

    OdpowiedzUsuń