środa, 16 listopada 2011

Zakupy bez przetargu to ryzyko sporu z fiskusem

Organy podatkowe mogą zakwestionować odliczenie VAT, jeśli przedsiębiorca zawarł umowę z naruszeniem prawa zamówień publicznych - czytamy w Rzeczpospolitej.

Należy rozróżnić dwie sytuację: (1) zawarcie umowy z pominięciem ustawy, (2) zawarcie umowy z naruszeniem ustawy. W pierwszej sytuacji umowa jest nieważna na mocy art. 58 § 1 k.c. W drugiej sytuacji umowa może zostać unieważniona na mocy art. 146 u.p.z.p. i do momentu unieważnienia rodzi obowiązek podatkowy.

Naruszenie przepisów ustawy będzie miało jednak inne skutki dla potrzeb podatku VAT a inne dla potrzeb podatku dochodowego. W tym pierwszym przypadku nie będziemy mogli odliczyć podatku VAT. Jeżeli chodzi o podatek dochodowy, to w razie sporu z organami podatkowymi wystarczy wskazać, że chociaż umowa zawarta została z naruszeniem zasad określonych w ustawie o zamówieniach publicznych, nie stanowi czynności, która nie może być przedmiotem prawnie skutecznej umowy (np. dotyczącej dostawy określonych towarów) oraz że poniesione wydatki miały ekonomiczne uzasadnienie - czytamy w Rzeczpospolitej. 

2 komentarze:

  1. Na takim prawie ja się za bardzo nie znam więc jestem zdania, że nie będę się w tej kwestii wypowiadać. W sumie jestem zdania, że warto jest założyć start-up w branży e-commerce https://www.cashbill.pl/blog/e-commerce/jak-zalozyc-start-up-w-branzy-e-commerce/ i jestem przekonana, że jest to bardzo fajny pomysł na własny biznes. Tym bardziej z takim akceleratorem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę bardzo fajnie napisano. Jestem pod wrażeniem.

    OdpowiedzUsuń