wtorek, 12 marca 2013

Dialog techniczny już używany przez zamawiających

Od wejścia w życie nowelizacji PZP minęło zaledwie kilka tygodni a zamawiający już korzystają z nowego (starego, bo chociaż nieruegulowanego to dopuszczalnego prawnie) instrumentu jakim jest dialog techniczny z wykonawcami.

Przykładów można mnożyć. I tak 1 marca 2013 r. Miasto Oleśnica poinformowało, że zamierza przeprowadzić dialog techniczny w zakresie sporządzenia specyfikacji istotnych warunków zamówienia na planowane postępowanie w zakresie „Odbierania i transportu odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych znajdujących się na terenie Miasta Oleśnicy”.
 
Zamawiający postawił w tym wypadku na niski formalizm, co w początkowym etapie obowiązywania nowych przepisów może odstraszyć wykonawców. Chyba lepiej proces dialogu technicznego zainicjowała spółka "Szpitale Wielkopolski" Sp. z o. o, która przygotowała dokładną dokumentację dialogu - między innymi regulamin dialogu technicznego (jeżeli komuś się te pliki otwierają to bardzo poproszę o kontakt:). Większy formalizm w tym wypadku może wynikać z faktu, iż ogłoszenie o dialogu było opublikowane jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji.
 
Inny zamawiający - Urząd Gminy w Biesiekierzu - zdecydował się na rozwiązanie pośrednie i przygotował wniosek o dopuszczenie do dialogu. Na uwagę zwraca fakt, iż ten zamawiający prawodpodobnie był jednym z pierwszych w kraju, gdyż ogłosił dialog 21 lutego 2013 r. (1 dzień po wejściu w życie nowelizacji).

Uzupełnienie:
Okazało się, że byli i tacy zamawiający co w dniu wejścia w życie nowelizacji ogłosili zaproszenia do dialogu technicznego. Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu w dniu 20 lutego 2013 r. zaprosiła do udziału w dialogu technicznym na Wykonanie usługi w zakresie pakowania, przeładunku oraz składowania i magazynowania księgozbioru na czas remontu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej - Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu”.
 
 
* * *
Autor: Witold Jarzyński

5 komentarzy:

 1. czy dialog techniczny nie powinien być prostszy, bez regulaminów i specjalnych wniosków, Zamawiający musi po prostu zamieścić informację o zamiarze, tworzenie sterty dodatkowych papierów, jest moim zdaniem bez sensu. Opis przedmiotu zamówienia w SIWZ nie może utrudniać uczciwej konkurencji, więc dialog też nie może.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dialog był i przed 20 lutego używany. Tyle, że zwykle bez publicznych ogłoszeń i stert papierów. Czy teraz jest lepiej?

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobre pytanie. Jest? Chętnie usłyszałbym opinię zamawiających na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 4. Publiczne ogłoszenie wydaje się ok? to może spowodować, że jakiś Wykonawca do nas się zgłosi, którego wcześniej nie znaliśmy. Ale regulaminy i wnioski o udział??? - nie rozumiem po co? Boję się tylko, że skoro pierwsi Zamawiający poszli w tą stronę, to następni też tak będą robić i kontrole też będą tego wymagać, tzn pytać, "a czemu nie ma"- aż taki wymóg ktoś " mądry" zgłosi w projekcie w kolejnej nowelizacji... brrrrr

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. czy sporzadzenie prostego, czytelnego regulaminu to taki problem? przecież tez sam moze byc stosowany na inne "dialogi", a wniosek to tez taki wyczyn?? Tu nie chodzi o biurokreacje i wcale jej nie trzeba tworzyć tylko o pewnego rodzaju przejrzystosć i jawność ale jak widać to zawsze najbardziej boli

   Usuń