piątek, 19 kwietnia 2013

Prezes UZP wniósł pozew o stwierdzenie nieważności umów na świadczenie usług informatycznych

Jak informuje oficjalna strona UZP w dniu 19 kwietnia 2013 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych wniósł pozew o stwierdzenie nieważności czterech umów w sprawie zamówienia publicznego zawartych w ramach realizacji programu PESEL2 przez Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Centrum Projektów Informatycznych) oraz IBM Polska Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie.

W Informacji o wyniku kontroli doraźnej z dnia 21 listopada 2012 r. (znak: UZP/DKUE/KN/25/2012) stwierdzono naruszenia przez zamawiającego dotyczące: 1) obowiązku zastosowania przepisów ustawy Prawo zamówień publicznych, pomimo, iż wartość całego zamówienia jest większa od progu zastosowania przepisów tej ustawy, w następstwie niezgodnego z prawem podziału przez zamawiającego zamówienia na części oraz zaniżenia wartości pierwszej jego części oraz 2) zastosowania trybu zamówienia z wolnej ręki do udzielania kolejnych, trzech części zamówień z powołaniem się na prawa autorskie i doświadczenie, wynikające z umowy zawartej bez zastosowania Prawa zamówień publicznych.
 
Wartość umowy zawartej poza ustawą Prawo zamówień publicznych na dostarczenie oprogramowania informatycznego wyniosła około 45 tysięcy złotych, a na jej podstawie udzielono 3 zamówienia w trybie z wolnej ręki na modyfikację dostarczonego oprogramowania o wartości ponad 70 milionów złotych.

źródło: UZP

___________________________________________________
Darmowa wyszukiwarka przetargów publicznych informa24.pl

2 komentarze:

  1. ja to możliwe, że Centrum Projektów Informatycznych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (obecnie Centrum Projektów Informatycznych) mogło zrobić tak oczywiste błędy? Czyżby nie czytali opinii i zaleceń Prezesa UZP, nie posiadali podstawowej wiedzy w tym zakresie? Nie wierzę, że nie mają dobrych specjalistów od zamówień publicznych i porządnych prawników.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Z mojej wiedzy wynika, że w tej sprawie postawiono liczne zarzuty korupcyjne (zarówno wykonawcy jak i zamawiającemu).

      Usuń