poniedziałek, 13 kwietnia 2015

UZP: e-zamówienia publiczne przyniosą oszczędności zamawiającym

Projekt e-zamówienia może kosztować ok. 18,5 mln euro - ponad 78 mln zł. UZP będzie ubiegał się o dofinansowanie dla projektu w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).
"Termin składania wniosków o dofinansowanie upływa 4 maja. Natomiast do końca roku, chcielibyśmy wyłonić głównego wykonawcę platformy" - zadeklarował Arkadiusz Koperski. Dodał, że całkowity czas realizacji projektu wyniesie ok. 36 miesięcy, a platforma powinna ruszyć między kwietniem a czerwcem 2018 r.

Obowiązek wprowadzenia elektronicznej komunikacji i obiegu informacji między zamawiającymi a wykonawcami wynika z nowych unijnych dyrektyw w zakresie zamówień publicznych: nowej dyrektywy klasycznej, sektorowej i koncesyjnej, które weszły w życie w kwietniu 2014 r. Polska musi wdrożyć nowe przepisy do 18 kwietnia 2016 r., a elektroniczny obieg informacji, w ramach okresu przejściowego, ma zacząć obowiązywać wszystkich uczestników rynku zamówień od października 2018 r.2 komentarze:

  1. Takich platform kilka już istnieje. Doświadczenie jednak pokazuje, że wszelka elektronizacja ze strony państwa działa tylko w teorii i założeniu. Poczekamy, zobaczymy. Wielu zamawiających ma kłopoty z zorganizowaniem od początku do końca klasycznego zamówienia, a jeśli dodatkowo będą musieli monitorować to zamówienie online to terminy mogą znacznie sie przedłużać.

    OdpowiedzUsuń
  2. Inicjatywa bardzo pozytywna lecz niestety jakie to przyniesie efekty to już musimy zaczekać. Może rzeczywiście będzie to działać poprawnie.

    OdpowiedzUsuń