poniedziałek, 18 maja 2015

Rosja. Około 46 milionów dolarów będzie kosztował przetarg na lotnisko w Arktyce

Źródło: Wikipedia


Rosyjski państwowy koncern Specstroj ogłosił przetarg na budowę lotniska na Ziemi Franciszka Józefa. To jeden ze sztandarowych celów Rosjan w ich projekcie zwiększenia swoich wpływów w Arktyce. Nowe lotnisko będzie drugim najdalej wysuniętym na północ na świecie. 
Przetarg opiewa na kwotę 2,3 miliarda rubli (około 46 milionów dolarów) i zakłada "przeprowadzanie prac budowlanych oraz wykończeniowych lotniska na wyspie Ziemia Aleksandry w archipelagu Ziemia Franciszka Józefa". Prace mają się zakończyć do grudnia 2016 roku.


Po ukończeniu lotnisko będzie drugim najdalej wysuniętym na północ na świecie, po kanadyjskim Alert Airport. Dystans z Ziemi Aleksandry do bieguna północnego to niecałe 900 kilometrów.


W miejscu, w którym ma powstać nowe lotnisko, już istnieje prowizoryczny pas startowy, placówka straży granicznej (najdalej wysunięta na północ na świecie) oraz wojskowa stacja meteorologiczna. Bazę na Ziemi Aleksandry założono w latach 50. XX wieku na potrzeby radzieckiego lotnictwa strategicznego. Ciężkie bombowce miały korzystać z tamtejszego pasa startowego jako przystanku w drodze z bombami atomowymi nad USA. 

Czytaj więcej: http://www.tvn24.pl/wiadomosci-ze-swiata,2/ 

2 komentarze:

  1. Ukraina przelała należność za gaz to mają z czego. Swoją droga to jakieś słabe to lotnisko, jak za obraz zapłacono 180 mln. Co prawda Picasso, ale obraz.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hhahahha, ciekawe ile zapłacą za logo tego lotniska, pewnie tyle co z konkursu graficznego http://www.designer.pl/projektowanie-logo

    OdpowiedzUsuń