wtorek, 30 czerwca 2015

Ukraiński MON przechodzi na elektroniczne przetargi

Ukraińskie Ministerstwo Obrony przeszło całkowicie na system elektronicznych przetargów. Ma on wyeliminować korupcję w tym resorcie.
System nazywa się Prozorro i za jego pomocą będą prowadzone otwarte przetargi na zakup paliw, przedmiotów lekarskich, produktów spożywczych oraz umundurowania. Nowe zasady nie dotyczą broni i amunicji. 


Z systemu korzystały inne resorty, ale tylko Ministerstwo Obrony otrzymało pozwolenie na przetargi o wartości wyższej niż sto tysięcy hrywien, czyli więcej niż 18 tysięcy złotych. Resort jest także pierwszym, który tak aktywnie włączył do swoich prac wolontariuszy, w ich gestię oddano niemal całkowicie aprowizację armii. Według nich, elektroniczny system wyeliminuje korupcję panującą w ministerstwie i pozwoli zaoszczędzić miliony hrywien.
Dotąd bowiem resort wybierał sam uczestników przetargu bez konieczności uzasadnienia decyzji i prowadził z nimi negocjacje za zamkniętymi drzwiami. Teraz będzie się kierował przede wszystkim proponowaną ceną, a jeśli propozycja nie będzie mu odpowiadała, będzie musiał uzasadnić dlaczego. Wszyscy uczestnicy przetargu będą widzieli oferty swoich konkurentów i odpowiednie uzasadnienia bez nazw firm. Sam system Prozorro został także przygotowany przez wolontariuszy. 

Źródło informacji: http://www.bankier.pl
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski/Kijów/wk

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza