środa, 10 lutego 2016

Urząd Zamówień Publicznych wreszcie ma prezesa. Pokieruje nim Małgorzata Stręciwilk

 

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko prezesa Urzędu Zamówień Publicznych Małgorzatę Stręciwilk - poinformował w poniedziałek urząd. Tym samym kończy się wakat na tym stanowisku trwający od końca 2013 roku. 


O stanowisko prezesa UZP ubiegało się trzech kandydatów. Na początku grudnia ub.r., komisja konkursowa rekomendowała: Adama Twarowskiego, Piotra Wiśniewskiego oraz Małgorzatę Stręciwilk.
Ponad dwa lata bez prezesa 
Ostatnim prezesem UZP był Jacek Sadowy, odwołany ze stanowiska 9 grudnia 2013 r. Od tamtej pory obowiązki prezesa pełniła Izabela Jakubowska, odwołana przez premier Ewę Kopacz 21 września 2015 r. Następnie urzędem kierował wiceprezes Dariusz Piasta. 

Kwestię wakatu na tym stanowisku próbowały rozwiązać poprzednie rządy. W wyniku konkursu, który zakończył się 11 września 2014 r. na prezesa UZP została rekomendowana Stręciwilk. Jednak ani premier Donald Tusk, ani jego następczyni Ewa Kopacz nie zdecydowali się na jej powołanie. Zamiast tego, na początku grudnia ub. roku został rozpisany nowy konkurs. 
Małgorzata Stręciwilk była członkiem Krajowej Izby Odwoławczej (KIO) - instytucji rozpatrującej odwołania i skargi w zamówieniach publicznych. Była też rzeczniczką prasową KIO, także kierowała działem odwołań UZP. 
Zadaniem UZP jest dbanie o przejrzystość procesu udzielania zamówień publicznych. 
Co ważne, szef UZP nie dokonuje zamówień w imieniu podmiotów, nie zatwierdza i nie unieważnia przeprowadzanych przetargów oraz umów. Do jego zadań należy m.in. przygotowywanie projektów aktów prawnych i kontrola systemu.

 źródło: http://tvn24bis.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz