poniedziałek, 30 maja 2016

Naftogaz ogłasza przetarg na zakup gazu spoza Rosji. Czy kupi polskie LNG?

Na stronach Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju opublikowano informację generalną o zaproszeniu do prekwalifikacji na dostawy gazu ziemnego dla Naftogazu – ukraińskiej spółki gazowej. Otrzymała ona od EBOiR pożyczkę na zakup surowca z kierunku innego niż rosyjski.
 
Przetarg dotyczy dostaw od 20 czerwca 2016 roku do 20 stycznia 2017 roku, więc jest kluczowy dla poziomu rezerw gazu w magazynach ukraińskich w sezonie grzewczym, który rozpocznie się w listopadzie tego roku. Ten z kolei jest kluczowy dla utrzymania dostaw do klientów w Unii Europejskiej. Musi mieć odpowiedni poziom, aby technicznie możliwe był tranzyt przez Ukrainę. Firmy gazowe mogą zgłaszać aplikacje do 10 czerwca 2016 roku.

Naftogaz zrezygnował w zeszłym roku z dostaw gazu ziemnego od rosyjskiego Gazpromu. Zmniejsza zużycie gazu w kraju i importuje surowiec z połączeń gazowych na granicy z Polską, Słowacją i Węgrami.

W przyszłości dostawy na Ukrainę może ułatwić planowany Gazociąg Polska-Ukraina, którego przepustowość jest szacowana na 8 mld m3. Warunkiem będzie sfinansowanie około 100 km odcinka gazociągu po stronie ukraińskiej. Toczą się już rozmowy na temat dostaw gazu skroplonego z terminala LNG w Świnoujściu tym szlakiem. Niewykluczone, że do przetargu Naftogazu przystąpi polskie PGNiG, które w czerwcu odbierze gaz skroplony z Kataru i Norwegii. 

W poniedziałek 23 maja zakończył się proces analizy przez Grupę PGNiG ofert na rynku spot ładunków LNG z dostawą do Świnoujścia w czerwcu i lipcu br. Zdecydowano o zakupie pierwszego ładunku od norweskiej firmy Statoil,  która złożyła najkorzystniejsza ofertę. Około 140 tys. m3 LNG (84 miliony m3 gazu sieciowego) dostarczone będzie z norweskiego portu Snohvit statkiem „Arctic Princess”, którego przybycie do Świnoujścia planowane jest na 25 czerwca br. 

Jednocześnie, ze względu na wcześniejsze rozpoczęcie świadczenia usług przez Terminal LNG w Świnoujściu, PGNiG podjęło decyzję o przyśpieszeniu dostaw LNG do Świnoujścia w ramach kontraktu długoterminowego z Qatargas. 

W związku z tym, 17 czerwca 2016 r. Qatargas dostarczy do Świnoujścia ładunek LNG w ramach realizacji długoterminowej umowy z 2009 roku (statek Al-Nuaman, 206 tysięcy m3 LNG,  co odpowiada 124 milionom m3 gazu sieciowego). 
 
Firma PGNiG informowała o rozmowach z Ukraińcami na temat dostaw tego rodzaju surowca nad Dniepr.

źródło: Departament Komunikacji PGNiG SA http://www.pgnig.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz