środa, 23 listopada 2016

Złagodzenie sztywnej reguły 30% ceny niższej od wartości szacunkowej lub średniej arytmetycznej złożonych ofert

W kontekście podejrzenia rażąco niskiej ceny, nowelizacja art. 90 ust. 1a ustawy Pzp pozwala zamawiającemu indywidualnie oceniać przypadki w którym występują różnice na poziomie minimum 30% od ceny całkowitej oferty w stosunku do średniej arytmetycznej cen złożonych ofert.
 
 
Zamawiający powinien dokonać porównania matematycznego ceny ofertowej do średniej arytmetycznej cen złożonych ofert. Dla potrzeb tego porównania należy wziąć pod uwagę wszystkie złożone w terminie w postępowaniu oferty, również te, które zostały już przez zamawiającego odrzucone na podstawie z art. 89 ust. 1 ustawy Pzp, czy też podlegają takiemu odrzuceniu. Oferty złożone po terminie składania nie są uwzględniane.

Grupa Biznes Polska
Izabela Domitrz


1 komentarz:

  1. Wiem, że temat jest szeroki jak rzeka i wielokrotnie omawiany. Ja niestety nie zgadzam się z opinia, że do badania należy brać pod uwagę także oferty odrzucone. A to z bardzo prostego powodu, ponieważ jeżeli oferta nie spełnia wymagań Zamawiającego to, jakim prawem brać pod uwagę jej cenę. To tak jakby porównywać ceny rodzinnego samochodu typu kombi z luksusową limuzyną. Ale możemy iść krok dalej. Zgodnie z cytowaną opinią należy także porównywać ceny rodzinnego samochodu typu kombi z łodzią podwodną. Niby przejaskrawione, ale jak ktoś zaproponuje łódź podwodną to zostanie odrzucony, ale jego cenę należy brać pod uwagę przy badaniu rażąco niskiej ceny.

    OdpowiedzUsuń