czwartek, 16 października 2014

Nowelizacja a zmiany umowy

Lada chwila wejdzie w życie kolejna nowelizacja PZP. Zmiany są dość istotne i w większości niepotrzebne oraz nieprzemyślane.

Jest ich sporo. Może znajdę czas, aby coś więcej o nich napisać.

Przed chwilą zwróciłem uwagę na jedną z nich. Do art 145 dorzucono ustęp 5, który nakazuje uwzględnić w umowie „zasady wprowadzania wprowadzania odpowiednich zmian wysokości wynagrodzenia należnego wykonawcy, w przypadku zmiany:”

a. stawki VAT,

b. wysokości minimalnego wynagrodzenia oraz

c. kosztów związanych z ubezpieczeniami społecznymi i  zdrowotnymi

„o ile zmiany te będą miały wpływ na koszty wykonania zamówienia przez wykonawcę.”

Zmiana a. nie budzi większych problemów. Wielu zamawiających od dawna przewiduje możliwości zmiany umowy w przypadku zmiany stawek VAT. Do tego wpływ wysokości podatku na cenę można dość łatwo obliczyć. Tu nie ma emocji.

Za to zmiany b. i c. to dopiero historia!

Logika mi podpowiada, iż aby zamawiający mógł ocenić, czy i na ile zmiany minimalnej płacy wpłynęły na koszty realizacji zamówienia, powinien dysponować odpowiednimi danymi już w chwili zawierania umowy.

W przeciwnym razie trudno mu będzie ocenić zasadność i realność roszczeń wykonawcy po podniesieniu obciążeń ZUSowskich lub płacowych.

Super! Tylko, jakich danych zażądać? Liczby etatów? Wysokości wynagrodzenia każdego pracownika? Wysokości składek odprowadzanych za każdego pracownika (a umowy zlecenia, o dzieło?)? Oświadczenia, że każdy ze wskazanych etatów w x% zaangażowany jest w realizację zamówienia?

Czy dane te mogą dotyczyć także podwykonawców? A co z kosztami ponoszonymi przez kooperantów wykonawcy? Załóżmy, że hurtownia podniosła wykonawcy ceny, rekompensując sobie podniesienie płacy minimalnej. Czy ta zmiana będzie miała wpływ na koszty wykonania zamówienia? Pewnie, że tak!

A co w przypadku, gdy w trakcie realizacji zamówienia wykonawca zwiększy liczbę etatów? Robić aneks?…

Moim zdaniem to jest NIEWYKONALNE.

Myślę więc, że w praktyce zamawiający będą wpisywali do umowy możliwość zmiany w przypadku: i tu przepiszą trzy punkty z art 145 ust 5. I temat zamkną.

I słusznie uczynią. Szkoda czasu na próby regulacji tego, czego uregulować się nie da.

* * *
Autor: Maciej Lubiszewski, tekst pierwotnie opublikowany na blogu autora. 


2 komentarze:

  1. Skąd informacje o tych zmianach? Gdzie można znaleźć więcej an ten temat?

    OdpowiedzUsuń
  2. Szanowny Panie,
    polecam przejrzenie zakładki "Nowelizacja" na naszym blogu (na dole po prawej stronie). Oprócz tego obszerna analiza nowelizacji ukaże się w najnowszym numerze "Zamawiającego" (www.zamawiajacy.pl). Polecam!

    OdpowiedzUsuń