piątek, 5 stycznia 2018

Udział polskich firm w zamówieniach publicznych Organizacji Narodów Zjednoczonych

Zgodnie z danymi statystycznymi z raportu Annual Statistical Report 2016 r. w 2016 r., 322 polskie firmy zostały zarejestrowane w bazie przetargowej United Nations Global Marketplace (dalej: UNGM) jako potencjalni wykonawcy. W 2015 r. były to 233 zarejestrowane firmy, tym samym liczba polskich firm zarejestrowanych w UNGM wzrosła o 89 podmiotów. Należy wskazać, że rejestracja firmy w bazie UNGM jest obligatoryjna w celu aktywnego uczestnictwa w przetargach Organizacji Narodów Zjednoczonych (dalej: ONZ).

W 2016 r. 106 polskich firm dostarczyło towary i usługi na rzecz ONZ. W 2015 r. było to 68 podmiotów, należy więc stwierdzić wzrost o 38 firm). Wartość zrealizowanych kontraktów wyniosła 2.39 mln USD. W 2015 r. wartość ta wyniosła 2.19 mln USD, należy odnotować zatem wzrost o 0,20 mln USD. Tym samym Polska plasuje się na 159 pozycji na liście krajów – największych dostawców dla systemu ONZ (w 2015 r. było to 167 miejsce, odnotowany wzrost: o 8 miejsc).

W 2016 r. kontrakty realizowane były najczęściej dla Zamawiających: United Nations Development Programme, World Health Organization, United Nations Industrial Development Organization, United Nations International Children's Emergency Fund, International Atomic Energy Agency i World Intellectual Property Organization.


Opracowanie: Małgorzata Ignatowicz, Punkt Informacyjny Międzynarodowe Zamówienia Publiczne PARP

7 komentarzy:

 1. Porównując do poprzednich lat, to wzrost jest bardzo znaczący i widać, że udział polskich firm stale wzrasta. Czekam na kolejne statystyki i powodzenia w dalszej pracy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Brawo dla polskich firm i oby tak dalej!

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo dobre jest to, że udział polskich firm w zamówieniach publicznych ciągle rośnie, a co za tym idzie nasza gospodarka wzrasta. Pozdrawiam i życzę powodzenia!

  OdpowiedzUsuń
 4. Miło się czyta że Polskie firmy są tak doceniane na arenie międzynarodowej. Oby jak najwięcej mieli takich zamówień.

  OdpowiedzUsuń
 5. Trzymam mocno kciuki za nasze firmy. Mam ogromną nadzieję, że takich okazji będzie jeszcze więcej

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo interesujący wpis i ciekawe zestawienie. Myślę, że takie informacje powinny być szerzej publikowane. Może pomogłoby to polskim przedsiębiorstwom na odnoszenie większych sukcesów.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo dobrze, oby tak dalej i do przodu!

  OdpowiedzUsuń