środa, 20 czerwca 2012

E-zamówienia mogą obniżyć poziom korupcji

Takie wnioski płyną z raportu Money, Politics and Power: Corruption Risks in Europe, opublikowanego przez Transparency International.

Zdaniem organizacji zamówienia publiczne są wyjątkowo narażone na zjawiska korupcyjne. Raport wskazuje na problemy w takich krajach jak Bułgaria, Czechy, Włochy, Rumunia czy Słowacja. Jak wynika ankiety przeprowadzonej wśród czeskich przedsiębiorców 3/5 spośród nich uważa, że niemożliwe jest wygranie przetargu w ich kraju bez łapówek.

Częstym nadużyciem w poszczególnych krajach UE jest też takie dzielenie przetargów, aby nie musiałybyć one prowadzone według surowszych zasad. Transparency International zwraca uwagę również, że w niektórych państwach nadal za mało przetargów jest organizowanych w procedurach otwartych (np. Łotwa). W innych organizacja zwraca uwagę na zbyt małe możliwości organów nadzorczych do skutecznego monitorowania przeprowadzanych przetargów (np. Estonia).

W raporcie czytamy także, że dobrym rozwiązaniem przeciwko korupcji w zamówieniach publicznych może by spopularyzowanie tzw. e-zamówień, które cechują się dużą transparentnością.
* * *
Autor: Witold Jarzyński

1 komentarz:

 1. List Bogusława albo bezradność . Wzrastająca lawinowo w miarę zmniejszania czasu dzielącego nas od 25 października prorządowa medialna wrzawa nie jest już w stanie zagłuszyć fali narastającej frustracji, jaka ogarnia coraz szersze kręgi społeczeństwa, bezskutecznie próbującego od lat osiągnąć to, co zapisane jest w Konstytucji:
  Wszyscy są wobec prawa równi. Wszyscy mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny (art. 32).
  http://barwybezprawia.pl/2015/10/14/5348/
  Bajkowy operat szacunkowy biegłego Jerzego Karpińskiego sprawa pokrzywdzonego Bogusława ...
  https://www.youtube.com/watch?v=RNLEELvzZd8
  Zeznania autora bajkowego operatu szacunkowego, biegłego sądowego Jerzego Karpińskiego
  https://www.youtube.com/watch?v=RW62F955-_w&feature=youtu.be

  OdpowiedzUsuń