wtorek, 9 lutego 2016

Projekt nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych: warunki udziału w postępowaniu

W projekcie nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych będącym realizacją obowiązku implementacji dyrektyw unijnych z 2014r. dotyczących zamówień publicznych do naszego porządku prawnego znalazły się zmiany w zakresie dotyczącym warunków udziału w postępowaniu. W dotychczasowym brzmieniu Wykonawcy wykazać musieli się stosownymi uprawnieniami, posiadaniem doświadczenia i wiedzy, odpowiednim potencjałem technicznym do realizacji przedmiotu zamówienia oraz posiadaniem sytuacji ekonomicznej i finansowej dającej rękojmie wykonania przedmiotu zamówienia.

W obecnym brzmieniu o udzielenie zamówienia po pierwsze mogą ubiegać się wykonawcy spełniający warunki udziału, a w drugiej kolejności Ci, którzy nie podlegają wykluczeniu z powodów enumeratywnie wymienionych w nowym brzmieniu art. 24 ustawy o ile zostały one określone w ogłoszeniu o udzieleniu zamówienia publicznego. 
Warunki udziału w postępowaniu dotyczyć mogą uprawnień do wykonywania określonej działalności zawodowej, zdolności technicznej i zawodowej oraz sytuacji ekonomicznej i finansowej. 
Dla wykazania się spełnienia każdego z tych warunków twórcy nowelizacji przewidzieli określone wymagania (art.22a projektu). Swoistym novum stanowi możliwość zastrzeżenia w ogłoszeniu o zamówieniu przez Zamawiającego, że o zamówienie ubiegać mogą się wyłącznie zakłady pracy chronionej lub wykonawcy, których głównym celem jest społeczna i zawodowa integracja osób niepełnosprawnych i osób defaworyzowanych. W odniesieniu do warunków udziału w postępowaniu nowelizacja zakłada, że w przypadku wykonawców mających siedzibę w Państwie Członkowskim zamawiający może wymagać, aby wykonawcy byli wpisani do jednego z rejestrów zawodowych lub handlowych prowadzonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej, w którym posiadają siedzibę. 
W przypadku postępowań o udzielenie zamówienia publicznego na usługi, w zakresie, w jakim wykonawcy muszą posiadać określone zezwolenia lub muszą być członkami określonej organizacji, aby móc świadczyć w swoim kraju pochodzenia określone usługi, zamawiający może wymagać od nich udowodnienia, że posiadają oni takie zezwolenie lub status członkowski. 
Jeśli chodzi o wykazanie się posiadaniem odpowiedniej sytuacji ekonomicznej i finansowej zamawiający może wymagać aby wykonawcy posiadali określony minimalny roczny przychód, w tym określony minimalny roczny przychód w obszarze objętym zamówieniem publicznym; aby wykonawcy przedstawili informacje na temat ich rocznych sprawozdań finansowych wykazujących, w szczególności stosunek aktywów do zobowiązań; posiadania odpowiedniego ubezpieczenia z tytułu ryzyka zawodowego. Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku wykazania minimalnego rocznego przychodu dodatkowo nie może on przekroczyć maksymalnie dwukrotności szacunkowej wartości zamówienia publicznego, z wyjątkiem należycie uzasadnionych przypadków odnoszących się do przedmiotu zamówienia publicznego lub sposobu jego realizacji. 
Warunkiem wymagania powyższych kryteriów jest określenie w SIWZ metod i kryteriów jakimi będzie kierował się Zamawiający uwzględniając te informacje. 
Oceniając zdolność techniczną i zawodową Zamawiający może postawić minimalne warunki dotyczące wykształcenia, kwalifikacji zawodowych, doświadczenia, potencjału technicznego wykonawcy lub osób skierowanych przez wykonawcę do realizacji zamówienia publicznego, umożliwiające realizację zamówienia publicznego na odpowiednim poziomie jakości.  
Novum w tym zakresie jest prawo Zamawiającego do uznania, że wykonawca nie posiada wymaganych zdolności zawodowych, jeżeli ma sprzeczne interesy, które mogą mieć negatywny wpływ na realizację zamówienia publicznego. 
Gdy przedmiotem zamówienia są dostawy wymagające wykonania prac dotyczących rozmieszczenia lub instalacji, usługi lub roboty budowlane, zamawiający może oceniać zdolność wykonawcy do należytego wykonania zamówienia w szczególności w odniesieniu do jego rzetelności, kwalifikacji, efektywności i doświadczenia wymagając wówczas w szczególności w ofercie lub wniosku o dopuszczenie do udziału w postępowaniu imion i nazwisk osób, które będą odpowiedzialne za realizację zamówienia publicznego. 
Ponadto w przypadku gdy zamówienie będą dzielone na części dla każdej z nich konieczne będzie wykazanie przez wykonawców spełniania warunków udziału. Zamawiający może określić minimalny roczny przychód, który muszą wykazać wykonawcy, przez odniesienie do każdej części, w przypadku, gdyby wykonawcy, którego oferta została wybrana jako najkorzystniejsza, przyznano kilka części zamówienia publicznego do realizacji w tym samym czasie. 

Autor: Daria Rychlik

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz